Böneutropen i Växjö

Växjös muslimer kräver böneutrop: "Muslimer är inte på besök, vi är här för att stanna"

Publicerad 12 februari 2018 kl 16.20

Inrikes. Stiftelsen Växjös muslimer vill nu ha böneutrop en gång i veckan och har lämnat in en tillståndsansökan till polisen. Enligt muslimerna vore böneutropet bra för integrationen i staden, rapporterar SVT Nyheter Småland.

Dela artikeln

Det är Stiftelsen Växjös muslimer som har lämnat in en ansökan till polisen om att få ha böneutrop.

Det ska ske en gång i veckan från den tillfälliga moskén i den invandrartäta stadsdelen Araby i Växjö.

– Jag tror att det är bra för integrationen. Det blir en bekräftelse av religionsfriheten. Muslimer är inte på besök här i Växjö, vi bor här, säger imamen Ismail Abu Helal, till SVT.

Han menar att det kommer ha en positiv effekt på Växjö och göra att stadens muslimer känner sig mer hemma. Enligt Helal ska muslimer kunna vara stolta över sin kultur och inte behöva gömma sig.

Även om han tror att vissa svenskar i början kan vara skeptiska, är han helt säker på att det i längden kommer vara bra för staden.

Pia Ringius, som handlägger ärendet hos polisen, kan i dagsläget inte säga om det kommer bli något tillstånd. Först ska miljö- och hälsoskyddsnämnden uttala sig, och sedan ska polisen även undersöka om det finns för risk för säkerheten eller ordningen i Växjö.

Hon påpekar dock att det i Stockholm har getts tillstånd för böneutrop.

I Araby/Dalbo är mer än hälften av befolkningen födda i ett annat land.


Nyheter från förstasidan

C-toppen blev miljonär på pedofili – nu vill han även slippa straff

Gustav Hemmings förklaring: "Trodde han var äldre". Väntas kvittera ut 15 miljoner i fallskärm efter runkandet framför 13-åringen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0