Asylbranden i Moria

Vänsterakademiker kräver att Sverige tar emot asylsökare från Grekland

Publicerad 16 september 2020 kl 10.05

Inrikes. I ett öppet brev kräver 150 vänsterakademiker att Sverige ska ta emot tredje världen-invandrare som bott i det nedbrunna lägret Moria på den grekiska ön Lesbos. Lägret brann ned förra veckan under ett upplopp bland invandrarna i protest mot coronaviruset.

Dela artikeln

Initiativtagare till brevet är Anja Franck, docent i freds- och utvecklingsstudier på Göteborgs universitet.

– Det vi vill är att Sverige ska vara med och ta sitt ansvar i den akuta situationen på Lesbos. Tiotusentals människor sover på gatan och har varit med om väldigt traumatiska upplevelser efter branden, säger hon till Sveriges Radio.

Migrationsminister Morgan Johansson (S) har tidigare sagt till Ekot att Sverige bidrar med att bland annat skicka filtar och tält. Han uppger dock att det är Migrationsverket som fattar beslut om "när ansvaret för en asylansökan kan övergå från en medlemsstat till en annan".


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0