Vapendömda Expressen-profiler får prövning i HD

Publicerad 29 oktober 2013 kl 06.10

Lag & Rätt.Högsta domstolen (HD) har beslutat att ta upp det uppmärksammade vapenbrottmålet mot Expressen, där chefredaktör Thomas Mattsson och två medarbetare dömdes till villkorlig dom och dagsböter efter att tidningen hade genomfört ett illegalt vapenköp i Malmö.

Gilla artikeln på Facebook

Det var i maj förra året som Malmö tingsrätt dömde Expressens chefredaktör Thomas Mattsson för anstiftan till vapenbrott samtidigt som två medarbetare dömdes för medhjälp till vapenbrott respektive vapenbrott.

Tidningen hävdade hela tiden att det var "publicistiskt försvarbart" att köpa vapen illegalt och att vapenlagen i så fall inte borde gälla journalister. Både tingsrätt och hovrätt öppnade i sina domskäl för resonemang som gick ut på att journalister inte alltid ska behöva följa lagen, men kom till sist ändå fram till att trion skulle dömas för brott. Nu ska HD pröva frågan igen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 364244266


Varnish cache server

Mer från Lag & Rätt

Även hovrätten dömer gravt dement 92-åring för mord

Mördade sin 94-åriga sambo, enligt domen.. Sjukdomen så framskriden att han varken kunde erkänna eller förneka gärningen under rättegången.0 

Spanien klassar handkyss som sexövergrepp

Draget i feministiska landets högsta domstol.. Man får böta 16.000 kronor för att ha "kränkt kvinnans sexuella integritet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0