Villa nära ta eld i nya bilbränder i Skåne

Publicerad 29 juli 2019 kl 08.29

Inrikes. Natten till måndag brann det ytterligare bilar i Skåne. Minst två totalförstördes och elden spred sig till buskar och nästan också en villa, uppger flera medier.

Dela artikeln

I sommar har det brunnit bilar i Skåne nästan varje natt. De flesta brinner i Lund och Malmö.

Även under natten till måndag eldades bilar.

Det var strax efter klockan 02.00 som polis och räddningstjänst larmades till en bilbrand i Hjärup.

På en parkeringsplats brann det tre bilar varav minst två ska ha blivit helt utbrända.

Dessutom ska branden ha spridit till sig buskage och även hotat en närliggande villa, enligt Kvällsposten.

– Det var mycket kraftig rökutveckling och höga lågor, som det normalt är när det brinner i bilar, säger Kenneth Karlsson vid SOS alarm till tidningen.

Brandplatsen kommer nu att undersökas av kriminaltekniker. Under helgen anhölls två personer för lördagens bilbränder i skånska Kävlinge, där så många som sju bilar sattes i brand.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 628886580


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 628886581


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus