Ebolautbrottet i Afrika

WHO: Ebolautbrottet nu stabilt

Publicerad 2 februari 2015 kl 16.52

Utrikes. Världshälsoorganisationen, WHO, bedömer situationen med ebolautbrottet i Liberia, Guinea och Sierra Leone som stabil. För första gången sedan i juni 2014 rapporteras färre än 100 nya fall under en vecka i de tre länderna.

Dela artikeln

Arbetet med att stoppa ebolautbrottet i Västafrika har nu gått in i en ny fas, rapporterar Medical Xpress.

Tidigare har det handlat om att i första hand lägga resurser på sjukvården för att därmed begränsa smittspridning. Nu fokuserar man istället på att förstärka kapaciteten när det gäller att leta upp misstänkta fall och följa hälsoutvecklingen hos personer som har varit i kontakt med ebolasjuka samt att arbeta för att begravningar ska ske på säkert sätt.

Även om WHO bedömer läget som stabilt så säger organisationen att det dock lär dröja ytterligare några månader innan man har utbrottet under full kontroll och antalet personer som smittas med ebola är nere i noll.

Sedan utbrottet startade för drygt ett år sedan har det rapporterats om över 22.000 fall i Liberia, Guinea och Sierra Leone. Nästan 8.800 har dött.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 743825720


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 743825721


Varnish cache server

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen rusar – med över 4 procent

Vapenvilan ger glädjeyra på marknaden.. Men stora frågetecken finns kring uppgörelsen med Iran.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

"Antisemitisk nidbild" var verkligt fotografi

Israel rasar mot italiensk tidning: "Stereotyper och hat.". Men fotot är inte alls manipulerat – utan visar en helt vanlig bosättare.0 

Meloni stoppar militärt samarbete med Israel

Efter terrorbombningen av Libanon.. Italiens högerregering har blivit starkt kritisk till det israeliska agerandet.0 

Netanyahu: Vance rapporterar direkt till mig

Vems talan för USA:s fredsförhandlare?. Israels kontroll över politikerna beskrivs nu som "strukturell förödmjukelse".0 

Högerledaren: Nu blir Ungern en "globalistisk liberal diktatur"

"Grattis till segern, Facebook!". Bilderberggänget och bankirerna kommer ta över landet, enligt Vårt hemlands ordförande.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0