Ensamkommande flyktingbarn
Arkivbild.

"100 procent" av afghanerna kan komma att utvisas

Publicerad 7 juli 2018 kl 00.29

Lag & Rätt. Migrationsdomstolens underkännande av den så kallade gymnasielagen för "ensamkommande" skulle kunna betyda att nästan ingen av de 9.000 afghanerna får stanna. Enligt domstolen är nämligen lagen inte tillämplig på de som inte styrkt sin identitet. Det råder dock delade meningar om vad domen, som inte vunnit laga kraft, kommer innebära.

Dela artikeln

Det var tidigare idag som Migrationsdomstolen i Malmö avgjorde ett mål om uppehållstillstånd enligt regeringens hårt kritiserade lag för ensamkommande som genomgår gymnasiestudier.

Domstolen gjorde en lagprövning och fann att det sänkta beviskrav för identitet som regeringen infört i lagen är så bristfälligt att lagen i denna del "inte får tillämpas".

I stället ska normalt beviskrav gälla och identiteten hos invandraren måste därmed vara klarlagd.

Det råder dock delade meningar om vad domslutet i praktiken kommer innebära.

Migrationsverket säger på fredagskvällen att man tills vidare kommer fortsätta tillämpa lagen, oavsett domen.

Migrationsminister Helene Fritzon (S) påstår i en kommentar till SVT Nyheter att man visst har uppfyllt kraven när man berett lagen, och att det nu återstår att se om dagens dom kommer överklagas.

"Även Finansutskottet gjorde bedömningen att beredningskravet enligt regeringsformen fick anses tillgodosett. Nu har en domstol gjort en annan bedömning och regeringen kan inte uttala sig om den bedömningen eller på annat sätt kommentera ett enskilt fall. Domen har inte vunnit laga kraft. Det här är en dom i första instans. Det återstår att se om domen överklagas", skriver hon.

Miljöpartiets migrationspolitiska talesperson Maria Ferm säger till Aftonbladet att det handlar om "ett enskilt fall och vi får se hur övriga kommer att tolka lagen".

Fredrik Löndahl, chefsrådman på Migrationsdomstolen i Malmö, är dock övertygad om sin lagprövning.

När Expressen frågar honom om Migrationsdomstolens domslut från idag innebär att en invandrare som inte styrkt sin identitet inte kan dra nytta av den nya lagen, svarar han:

– Nej, nej, då går den här lagstiftningen inte att tillämpa enligt vårt synsätt.

Expressen har tidigare gjort en granskning av de 9.000 så kallade flyktingbarnen som lagen omfattar, och kommit fram till att i princip "100 procent" av dem inte kunnat styrka sin identitet.

Löndahl håller med om detta låter sannolikt.

Ingen av dem skulle alltså kunna använda sig av "gymnasielagen" för att få stanna i Sverige, enligt Migrationsdomstolens dom.

Moderaternas gruppledare i riksdagen Tobias Billström säger till Expressen att han ser mycket allvarligt på regeringens inkompetenta lagstiftning och menar att den nu behöver rivas upp. Även han anser att resultatet i slutändan kan bli att "majoriteten av de 9.000 ensamkommande" trots allt utvisas, skriver tidningen.

Överklagas domen och gör Migrationsöverdomstolen samma bedömning som underinstansen i Malmö, kommer afghanerna få åka hem – trots regeringens lag och envisa försök att låta dem stanna.


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Lag & Rätt

Ska bli svårare ändra grundlagen

Domstolarnas oberoende ska också stärkas, enligt regeringen.. "Vi ser hur det fria öppna samhället ifrågasätts eller utmanas."0 

Skippade bilbältet – tvingas lämna Sverige

Efter åtta år i landet.. Flera bötesbrott är nog för att neka förlängt uppehållstillstånd, fastslår Migrationsöverdomstolen nu.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0