12-årig flicka brutalt misshandlad – gänget krävde "respekt"

Publicerad 8 september 2019 kl 12.50

Inrikes. En 12-årig flicka blev indragen i en gränd i centrala Uppsala av ett tiotal ungdomar. Där blev hon nedslagen och fick motta en rad sparkar mot huvudet medan hon låg ner.

Dela artikeln

Det brutala överfallet ägde rum i onsdags när 12-åringen just slutat skolan och skulle träffa kompisar, enligt Aftonbladet.

I centrala Uppsala blev hon intvingad i en gränd av ett tiotal ungdomar. Flickan utsattes för sparkar och slag och när hon hamnade på marken blev hon sparkad mot huvudet "gång på gång", enligt 12-åringens mamma.

– Personen som rev, slog och sparkade min dotter pratade om att hon skulle ha respekt för henne, säger mamman till Aftonbladet.

En av pojkarna i gänget filmade misshandeln, som avbröts av en förbipasserande. När polisen kom till platsen var gänget försvunnet.

Polisen upprättade en anmälan om misshandel. Men redan dagen därefter lades anmälan ner eftersom den misstänkte är under 15 år, enligt Aftonbladet.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0