HMF på Facebook
Obs: Arkivbild.

70-årig kvinna döms – frågade sig om islam tar över Sverige

Publicerad 28 november 2018 kl 14.59

Inrikes. En kvinna i 70-årsåldern i Hälsingland har dömts till böter för hets mot folkgrupp. Hon anmäldes av Näthatsgranskaren efter att ha skrivit ett kort Facebookinlägg som uttryckte oro över att muslimer kan vara på väg att ta över Sverige.

Dela artikeln

Kvinnan skrev inlägget i Facebook-gruppen "Stå upp för Sverige" i maj 2018. Det rörde sig om en kommentar till en artikel om muslimska mäns våld mot kvinnor.

"Usch fy fan. Är vi inte i Sverige eller har vi omvandlat landet till något muslimskt jäkla ohyra”, löd inlägget.

Efter att ha anmälts av skatte­finansie­rade Näthats­granskaren kallades kvinnan till förhör på polis­stationen i Hudik­svall.

– Jag är emot att de är stygga mot kvinnor. Vi har så mycket muslimer som kommer. Jag måste ha menat att de misshandlar kvinnor. Det är jag rädd för, förklarade hon för polisen.

Kvinnan sade att det kanske var dumt att skriva som hon gjorde och att hon kanske borde ha formulerat sig annorlunda.

– Jag har blivit provocerad av olika rubriker och av "Kalla fakta" om att de har bränt och misshandlat sina fruar. Jag funderar på om det ska bli så i Sverige också och det gör mig upprörd.

Chefsåklagare Lars Göransson på åklagarkammaren i Gävle valde sedan att gå vidare med att åtala 70-åringen för åsiktsbrottet hets mot folkgrupp.

Nu har kvinnan dömts till 40 dagsböter á 120 kronor. Enligt Hudiksvalls tingsrätt uttrycker inlägget "missaktning för en folkgrupp med viss trosbekännelse".

"Enligt tingsrättens bedömning är [kvinnans] inlägg på Facebook visserligen formulerat som en fråga men det framstår som ett påstående", skriver domaren Jan Erik Oja.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 273848841


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Även Stegrud tar avstånd från Åkessons förslag

"Kan inte försvaras.". Ännu en SD-topp ger sig in i bråket om omskärelse.0 

Jan Jönsson ger upp – lämnar politiken helt om SD-linjen segrar

Gängens värsta fiende kastar in handduken.. "När jag ser vår partiledare krama Jimmie Åkesson... det är en fruktansvärd chock."0 

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0