Adolf Hitler och hans afrikanske namne.

Adolf Hitler vann valet i Afrika

Publicerad 3 december 2020 kl 19.16

Utrikes. En politiker som heter Adolf Hitler Uunona har vunnit en jordskredsseger i ett regionval i Namibia, rapporterar Daily Mail.

Dela artikeln

Hitler, som ställde upp som kandidat för det statsbärande partiet Swapo, fick hela 85 procent av rösterna i det aktuella valet.

Han uppger sig dock inte ha mycket gemensamt med sin namne, en viss tysk diktator.

– Min far döpte mig efter den här mannen. Han förstod förmodligen inte vad Adolf Hitler stod för, säger Adolf Hitler Uunona till tyska Bild.

Hitler fortsätter:

– Som barn såg jag det som ett helt normalt namn. Först när jag växte upp förstod jag att den här mannen ville erövra hela världen.

Namibia var mellan 1884 och 1915 en tysk koloni och många gator, platser och personer har än idag tyska namn.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0