Alternativ för Tyskland

AFD snart större än tyska S

Publicerad 5 maj 2016 kl 16.21

Utrikes. Alternativ för Tyskland, AFD, växer snabbt i den tyska opinionen. Det EU- och invandringskritiska partiet är nu bara 5 procent­enheter mindre än de tyska Socialdemokraterna, SPD.

Dela artikeln

Efter ett partiledarbyte och en omläggning av politiken från socialliberal till konservativ riktning växer AFD i flera viktiga och stora väljargrupper, rapporterar Die Welt.

Enligt tidningen, som räknas till det tyska etablissemanget, ser väljarna visserligen ett problem med att partiet förknippas med "extremhögern" men är ändå villiga att rösta på dem eftersom de kallar en spade för en spade.

De tyska Socialdemokraterna, SPD, har det fortsatt kämpigt i opinionen med bara 20 procent av väljarna bakom sig. Det innebär att AFD, som nu ligger på rekordhöga 15 procent, bara har 5 procentenheter kvar innan man är större än det mäktiga regeringspartiet.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0