Mordet på Wilma

Ahmeds advokat får en miljon av staten

Publicerad 27 juli 2020 kl 21.08

Inrikes. Advokaten Beatrice Rämsell, som under den uppmärksammade mordrättegången i Uddevalla försvarade Wilma Anderssons mördare Tishko Ahmed, får nästan en miljon kronor i ersättning för det arbete hon lagt ner under rättegången. Det uppmärksammar Expressen.

Dela artikeln

Totalt får Rämsell 957.100 kronor för 410,5 arbetstimmar samt 102,5 resetimmar, inklusive moms. Det motsvarar 1.865 kronor per fakturerad timme om man även räknar med resetimmarna.

Åklagaren Jim Westerberg är kritisk till att Rämsell beviljats så mycket pengar i ersättning. Han anser dessutom att hon fakturerat för drygt 190 timmar för mycket.

– Jag tycker inte att ersättningen är motiverad och jag överväger om jag ska låta justitiekanslern titta på det här, på grund av det, säger han.

Beatrice Rämsell tycker emellertid att hennes ersättning är skälig.

Tishko Ahmeds andra advokat, Peter Olsson, får nöja sig med mer beskedliga 362.943 kronor i ersättning. Målsägarbiträdet Robert Mjösén, som hjälpt Wilma Anderssons familj genom rättegången, beviljas ersättning med 498.280 kronor.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 682885113


Varnish cache server

22-åriga profilen är även välkänd på Tiktok. Nu misstänks han för grovt övergrepp – tillsammans med två andra.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Afghanskt nyår blir svenskt kulturarv. Tar plats på statlig förteckning – tillsammans med indiska diwali.0 

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0