MINIMAL SKILLNAD: Sveriges två största partier har exakt samma budskap till väljarna inför valet.
Skärmdump.

"Alla behövs" – M och S har samma slagord

Publicerad 7 mars 2014 kl 11.15

Inrikes.Moderaterna och Socialdemokraterna använder sig av exakt samma slagord inför valet: "Alla behövs". Deras respektive kampanjsajter har nästan identiska adresser – endast ett bindestreck skiljer dem åt.

Gilla artikeln på Facebook

Den som klickar sig in på adressen allabehovs.se möts av Moderaternas första valfilm, som går ut på att Fredrik Reinfeldt hyllar en nedgången thaikiosk i Stockholm.

Ändrar man adressen lite, till alla-behovs.se, möts man istället av Socialdemokraternas kampanjsajt.

De två sajterna lanserades med bara en veckas mellanrum – så det rör sig inte om någon medveten provokation.

Emma Svensson, som är doktorand vid informatik och media vid Uppsala universitet och studerar partiers strategiska kommunikation, säger att likheten i slagorden är ett uttryck för att skillnaden mellan de två partierna är minimal.

– Jag tänker att det är framförallt ett tecken på just den här fajten som är mellan Socialdemokraterna och Moderaterna som vi ser både i retoriken och som vi ser i politiken, där de ligger väldigt nära varandra, säger Emma Svensson till Kulturnyheterna.

Moderaterna och Socialdemokraterna har de senaste veckorna presenterat snarlika förslag hela tiden, menar hon.

– Socialdemokraterna går ut och säger att de lovar att inte höja skatten medan Moderaterna går ut säger att de och lovar att de inte ska sänka skatten. Vilket också pekar på att de ligger där och vet inte riktigt hur de ska göra, mer än att de hela tiden måste förhålla sig till varandra på något sätt, säger Svensson till Kulturnyheterna.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0