Några av vänsterextremisterna under dagens demonstration i Göteborg.

"Alla snutar är svin": Tusentals deltagare i BLM-demonstration i Göteborg

Publicerad 7 juni 2020 kl 15.03

Inrikes. Tusentals personer deltar i en demonstration i Göteborg till stöd för den vänsterextrema Black lives matter-rörelsen i USA. Demonstranter visar bland annat upp budskap som "ACAB", vilket står för "All cops are bastards" – alla snutar är svin. Men enligt polisens kommenderingschef ska polisen visa att de "står på demonstranternas sida".

Dela artikeln

Liknande demonstrationer har tidigare i veckan hållits i Stockholm och i Malmö.

Även i Göteborg valde polisen, klockan 14.25, att besluta att upplösa dagens manifestation. Demonstrationen, som startade på Heden, hade tillstånd för 50 personer men enligt Aftonbladet dök cirka 3.000 personer upp.

Efter att demonstrationen pågått i en dryg halvtimme uppmanade arrangörerna frivilligt deltagarna att lämna platsen. Istället fortsatte demonstrationståget med vänsteraktivister mot Avenyn.

Bilder från Göteborg visar hur demonstranter håller upp banderoller med budskapet ACAB – som står för "All cops are bastards".

Polisens kommenderingschef i Göteborg, Teodor Smedius, förklarade tidigare i veckan att han ville att polisen skulle visa att de "står på demonstranternas sida".

– Jag vill att våra poliser som jobbar i kommenderingen ska ha ett tålamod av guld den här dagen, även om de kanske kommer att få ta emot tråkiga kommentarer från demonstranter som vill likställa svensk polis med amerikansk. Jag vill att vi ska visa att vi står på demonstranternas sida så länge de följer de lagar vi har att värna, sade han.

Smedius uppgav också att det polisens ansvar att "förklara att det inte är okej" att samlas fler än 50 personer. Våld eller tvångsmedel "kommer som en absolut sista åtgärd", enligt polisen.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump ströp stödet: Nu ska Sverige finansiera USA:s propagandaradio

20 miljoner skattekronor till Radio Free Europe. Vita huset försöker avveckla sin egen propaganda – då rycker Benjamin Dousa (M) in.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Bodens kommunalråd åtalas för våldtäktsförsök

Claes Nordmark (S) lämnar sina uppdrag.. "Man kan förstås inte fortsätta som kommunalråd om man är åtalad för försök till våldtäkt."0 

Jomshof om V-toppen: "Hoppas han åker hem"

Kommentaren om Daniel Riazat väcker ramaskri.. Nu kräver Strandhäll att riksdagens talman agerar mot Jomshofs "rasism".0 

Jimmie Åkesson firar 20 år som partiledare

Arbetet med att liberalisera partiet påbörjades 7 maj 2005.. Två decennier senare anses SD-höjdarna nästan rumsrena nog att få ministerposter.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0