Sexmobben i Köln

Araberna i Köln kom under asylkaoset

Publicerad 10 juni 2016 kl 17.19

Utrikes. En majoritet av de arabiska män som deltog i sexkravallerna i Köln på nyårsafton kom till landet i samband med asylkaoset förra året, visar en rapport från den federala tyska polisen.

Dela artikeln

Enligt rapporten hade 70 procent av de invandrade gärningsmän som identifierats efter sexattackerna befunnit sig i Tyskland i mindre än ett år, skriver Junge Freiheit.

Den beskrivning som offer och vittnen gett av förövarna som araber med nordafrikanskt ursprung har därmed täckning, konstaterar polisen.

"En överväldigande majoritet" av deltagarna i sexangreppen i Köln hade enligt rapporten "icke-tysk bakgrund", enligt Junge Freiheit. Två tredjedelar av de misstänkta ska vara kända av polisen sedan tidigare.

Rapporten konstaterar vidare att de hundratals övergreppen kunde begås på grund av avsaknad av poliser och rättsligt tryck på araberna.

"Ett starkt påverkande faktor är sannolikt att gärningsmannen tydligen till stor del har ansett att de att de inte behövde frukta någon varaktig negativ straffpåföljd", skriver tyska polisen.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Pojke la skarpladdad granat i barnvagn – mitt i Göteborg

Förloppet fångades av kameran. "Kunde få lite pengar om jag gjorde den här lilla saken."0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0