Asap Rocky-fallet

ASAP Rocky omhäktas av Stockholms tingsrätt

Publicerad 19 juli 2019 kl 14.14

Lag & Rätt. Rapparen ASAP Rocky kommer häktas ytterligare en vecka. Det meddelar nu Stockholms tingsrätt.

Dela artikeln

Under fredagsmorgonen begärde åklagare Daniel Suneson förlängd åtalstid mot den amerikanske rapparen ASAP Rocky till och med nästa torsdag.

Bakgrunden är den misshandel mot afghaner i Stockholm den 30 juni som han ska ha deltagit i.

På fredagseftermiddagen beviljades åklagarens ansökan av Stockholms tingsrätt. Åtalsfristen har nu förlängts till på torsdag den 25 juli klockan 11.00. Den misstänkte artisten ska under tiden vara kvar i häkte.

ASAP Rocky ska ha befunnit sig i rättssalen under dagens förhandlingar.

– Vi har arbetat intensivt med utredningen och behöver nu på oss till på torsdag i nästa vecka för att förundersökningen ska kunna färdigställas. Så länge förundersökningen pågår kan jag inte lämna några ytterligare kommentarer, sade  kammaråklagare Daniel Suneson tidigare i dag.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0