Asylsexvåldet
Järnvägsstationen i Krylbo.

Asylsökare våldtog 13-åring på toalett

Publicerad 5 april 2016 kl 11.14

Inrikes. En man från Albanien har dömts till fängelse för att ha våldtagit en 13-årig flicka på en toalett på järnvägsstationen i Krylbo.

Dela artikeln

Våldtäkten ägde rum i början av 2015. Efter att flickan berättat för en kamrat om händelsen spreds ryktet på skolan, vilket ledde till att flickans mamma fick reda på vad som skett och anmälde våldtäkten till polisen.

Den 20-årige albanen åtalades i april förra året.

Enligt Migrationsverket fick mannen under 2015 avslag på sin asylansökan. Han registrerades tillsammans med sina föräldrar och syskon som utresta från Sverige den 16 juni samma år.

Enligt tingsrätten saknar han anknytning till Sverige och ska därför utvisas hem till Albanien efter avtjänat straff.

Flickan mådde efter våldtäkten dåligt. Efteråt har hon bara fått viss hjälp, dels av en kurator och dels på BUP, enligt domen.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Rekordfå internationella adoptioner

"Under 2024 var det endast ett 60-tal barn.". Nu adopteras främst vuxna – barnadoption har blivit en specialitet för lesbiska kvinnor.0 

Svenska Gripen-plan ska patrullera Grönland

Skickas till aktisk insats.. "Sverige har ett ansvar att bidra till säkerheten."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0