Barack Obamas dementi från 2008 motbevisas av nya dokument som National Review har tagit del av.

" />

Barack Obamas dementi från 2008 motbevisas av nya dokument som National Review har tagit del av.

" />

Barack Obamas dementi från 2008 motbevisas av nya dokument som National Review har tagit del av.

" />
Foto: The New Party

Obama var medlem i socialistparti

Publicerad 8 juni 2012 kl 22.14

Utrikes.USA:s president Barack Obama har inte sagt hela sanningen om sin bakgrund på den yttersta amerikanska vänsterkanten. Enligt dokument som ansedda National Review har tagit del av var Obama under stora delar av 1990-talet en fullvärdig medlem av det amerikanska vänsterextrema partiet New Party.

Gilla artikeln på Facebook

På kvällen den 11 januari 1996 gick Barack Obama formellt med i New Party, ett parti som bland annat har kopplingar till det skandalomsusade ACORN, en vänsterorganisation som fick lägga ned efter att ha åkt dit för bidragsfusk och skattefusk under 2009. Enligt National Review var den på 1990-talet starkt radikale Obama djupt fientlig mot huvudfåran inom det demokratiska partiet och även kritisk till den amerikanska kapitalismen.

I oktober 2008 skrev National Review för första gången att Obama hade varit medlem av det vänsterextrema partiet. Men då förnekade Obama alla kopplingar, och kallade NR:s nyhet om händelsen för en "vansinnig smädelse".

"Barack har varit medlem av ett enda parti, det demokratiska partiet”, ljög Obamas kampanj på sin sajt Fight the Smears, som hade till uppgift att rentvå presidentkandidaten från anklagelser om vänsterradikal agenda.

Men enligt dokument som National Review har tagit del av var Barack Obama utan tvekan medlem av New Party. Han har också signerat ett "kontrakt" där han lovar att associera sig med och lyfta fram det vänsterextrema partiet i en positiv dager i framtiden.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Regeringen styr om ytterligare bistånd till Ukraina

Dousa: "Vi måste göra allt vi kan.". Sverige ska fortsätta kompensera för Trumps minskade bistånd.0 

Tyska rödgröna kräver AFD-förbud

Miljöpartister och socialdemokrater tar täten.. Kräver att även CDU nu ska bekänna färg så att förbudsförfarandet kan inledas.0 

Vita huset kräver att Netanyahu benådas för korruptionen

Föreslås slippa åtal för allt.. Misstänks för mutbrott, bedrägeri och förtroendebrott under rättegång i Israel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0