Johan Breitholtz får sju års näringsförbud och fängelse.

Bärskojare lurade thailändare på lönen – döms till fängelse

Publicerad 13 juli 2024 kl 17.55

Inrikes. Bärföretagaren Johan Breitholtz och hans thailändska kvinnliga kompanjon döms för människoexploatering till fängelse i 2,5 år samt sju års näringsförbud efter att ha lurat nio bärplockare från Thailand att de skulle få vanliga svenska löner – vilket inte var sant.

Dela artikeln

När bärplockarna kom fram till Sverige väntade endast en ersättning per plockad liter bär, och de tvingades jobba långa arbetsdagar för att ens ha råd att betala skulderna för resan till Sverige.

Efter två månaders arbete fick de ut mellan 18 och 28 procent av den avtalsenliga lön de blivit lovade, skriver bloggaren Petterssons som dessutom letat upp en bild på Johan Breitholtz.

Företagarna tjänade 4.441.717 kr på att bryta mot avtalet och den vinsten förverkas nu av staten.

De nio lurade bärplockarna får också skadestånd för kränkning med 80.000 kr samt ersättning för utebliven lön med mellan 106.000 kr och 123.000 kr.

Ordföranden i Lycksele tingsrätt var skiljaktig och ville frikänna de två bärföretagarna, i brist på bevis.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1016858877


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1016858878


Varnish cache server

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Oroväckande teori eller högerextremt trams? Jonas De Geer frågar sig om det trots allt finns grund för uppgifterna om Brigitte Macron.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0