Coronavaccin

Betalkrav om man tackar nej till Astra Zenecas vaccin

Publicerad 28 april 2021 kl 15.48

Inrikes. Region Kalmar län kräver personer som säger nej till att vaccineras med Astra Zenecas vaccin på 200 kronor. Nu har ett par JO-anmält länet, rapporterar SVT Nyheter Kalmar.

Dela artikeln

I Kalmar får patienter i förväg veta vilket vaccin de kommer att ges. Det är först när man sitter med sprutan framför sig som man får veta om det rör sig om skandalvaccinet från Astra Zeneca eller något annat vaccin.

Men om man får ett nedslående besked och väljer att avbryta vaccineringen så skickar regionen en faktura, rapporterar SVT.

Ett par som tackade nej till vaccinet fick efteråt en sådan faktura på 400 kronor. Nu har mannen JO-anmält Region Kalmar.

Han skriver att han och hans hustru, om de hade fått reda på vilket vaccin de skulle få i förhand, inte skulle ha tagit sig till vaccinationsbyggnaden, och utsatt sig och andra för eventuell smitta.

Mannen jämför det hela med ett affärsbesök:

"Om jag går till affären för att köpa fläsk men endast blir erbjuden bananer menar jag att jag inte ska kunna faktureras för den vara jag inte gick dit för att köpa, alltså den vara jag aldrig köpte på grund av säljarens/Region Kalmars hemlighållande av produktens namn/märke/ursprung/tillverkare", skriver han i sin JO-anmälan.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Yttrandefriheten begränsas efter judisk protest: "Det öppna samhällets fiender"

Fredrik Kärrholm (M): "Tyvärr helt nödvändigt". M-toppen presenterar nya tuffa begränsningar "efter den senaste tidens händelser".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Flashback åtalas för åsiktsbrott

Åklagaren: Flera inlägg var "uppenbar" hets mot folkgrupp.. Nu åtalas administratören för brott mot lagen om elektroniska anslagstavlor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0