Mediestödet
Mikael Willgerts SwebbTV och Kent Ekeroths Samhällsnytt är två av de medier som får bidrag.

Bidragsregn över alternativa medier

Publicerad 2 december 2020 kl 19.51

Ekonomi. Mediestödsnämnden vid Myndigheten för press, radio och tv har beslutat att tre alternativa medier ska få dela på närmare 2,5 miljoner kronor när myndigheten nu delar ut regeringens statliga redaktionsstöd, kan Fria Tider avslöja idag.

Dela artikeln

Mest pengar får den tidigare riksdagsmannen Kent Ekeroth (SD) och hans nyhetssajt Samhällsnytt, tidigare Avpixlat, som tilldelas 1,2 miljoner kronor i statligt redaktionsstöd.

Även Exakt24, en avknoppning från Vavra Suks papperstidning Nya Tider, tilldelas ytterligare bidrag och får 920.000 kronor i redaktionsstöd enligt det kommande beslutet, som Fria Tider har tagit del av redan nu.

Entreprenören Mikael Willgerts Youtube-kanal Swebbtv får samtidigt 350.000 kronor i stöd.

Nya Dagbladet nekas
Mediestödsnämnden avslår däremot ansökan om redaktionsstöd från den dalabaserade nättidningen Nya Dagbladet, som drivs av Markus Andersson. Enligt det kommande beslutet nekas Nya Dagbladet redaktionsstöd med hänvisning till att verksamheten drivs ideellt.

Avslaget kommer sannolikt att leda till debatt, eftersom det nya redaktionsstödet är avsett just för publikationer som saknar intäkter från betalande prenumeranter.

Kristoffer Löfblad som representerar Sverigedemokraterna i mediestödsnämnden uppger att han inte vill kommentera beslutet innan det är offentliggjort. Enligt uppgift till Fria Tider var Löfblad dock en av de som beslutade att avslå ansökan från Nya Dagbladet.

Totalt har riksdagen beslutat om 500 miljoner kronor i redaktionsstöd som nu i december ska fördelas till olika nyhetsmedier. Delvis är redaktionsstödet ett krisstöd som går till de stora mediehusen, men det omfattar till skillnad från det ordinarie mediestödet även nättidningar, bloggare och poddar som inte har några betalande prenumeranter.

Bland Sveriges alternativmedier är bara Nya Tider/Exakt24, Nyheter Idag och Fria Tider som har betalande prenumeranter. Nya Tider får årligen drygt 5 miljoner kronor i mediestöd, alltså totalt 5,9 miljoner kronor i statliga bidrag från och med nu. Fria Tider och Nyheter Idag har istället frivilligt avstått från att ta emot stödet, trots att båda publikationerna sedan länge har varit berättigade till statligt mediestöd på samma nivå.


USA-kravallerna

Nyheter från förstasidan

Hemtjänstman våldtog 100-åring – slipper utvisning

Domaren Mohamed: "Vore oproportionerligt." Tingsrätten vägrar utvisa Shakir Mahmoud Shakir, 38, efter dådet i Stockholm.0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Ekonomi

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0