Coronavaccin

"Bill Gates vill bygga sju vaccinfabriker"

Publicerad 11 maj 2020 kl 17.13

Utrikes. "Världens ledare" har nu kommit överens om att satsa miljarder på ett vaccin mot coronasmittan. Den kontroversielle Microsoft-grundaren Bill Gates är en av dem som går i täten. Han investerar 100 miljoner dollar och kallas för "världens största finansiär" av vaccin, enligt Global News.

Dela artikeln

Miljarder ska nu spenderas på ett vaccin mot det nya coronaviruset. Ett hundratal forskarteam i ett 20-tal länder arbetar med ta fram ett som fungerar på människor.

Vissa av dem påstår sig kunna ha ett fungerande vaccin redan om några månader.

Enligt Global News har en rad så kallade världsledare kommit överens om att investera miljarder i ett vaccin mot smittan.

En av dem som förespråkar vaccin är Bill Gates, som själv lägger in 100 miljoner dollar.

– Det är den mest troliga lösningen, påstår han.

Men Gates kan också vara den mest kritiserade personen i debatten, och i sociala medier anklagas han bland annat för stora ekonomiska intressen i frågan. Enligt Global News är han den största finansiären i världen när det kommer till vaccin.

Han föreslår att man ska bygga åtminstone sju olika fabriker för att tillverka vaccin, något som skulle kosta miljarder.

– Ju snabbare desto bättre, säger Bill Gates. Av de hundra [forskarteam som arbetar med vaccin, vår anm] borde kanske ett tiotal få resurser att bygga fabriker och sedan börja massproducera.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kriminalvården chartrar privatplan åt intagna – "det mest humana"

Kan kosta 300.000 kr per resa. Lägger 100 miljoner om året på komfortabla transportsättet – mörkar allt.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Hård censur i släppta Epstein-dokument

"Bara en bråkdel av bevisningen".. Nu anklagas Trump för att censurera i strid med lagen.0 

Trump öppnar för att starta krig mot Venezuela

"Han vet exakt vad jag vill ha.". Fredspresidenten har efter mindre än ett år i Vita huset redan hunnit bomba en lång rad olika länder.0 

Kushner drar sig ur lyxbygge på Nato-bombad mark

Efter kontroversen i Belgrad.. Området demolerades när Nato dödade 500 civila serber år 1999.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0