Moderaterna och invandringen
Bo Frank.

Bo Frank: Nästan alla moderater vill minska invandringen

Publicerad 11 december 2014 kl 08.34

Inrikes. Enligt en enkätundersökning som genomförts av SVT vill en majoritet av de kommunala M-topparna ha en minskad invandring från tredje världen. Men enligt Växjömoderaten Bo Frank är den egentliga siffran betydligt högre än så.

Dela artikeln

"Detta speglar inte sanningen. Även om man får svara annonymt [sic] så är t o m ledande moderater rädda för att svara. Jag bedömer att 85% av dessa och 90% av väljarna önskar en human men mer återhållsam politik!" skriver Frank på sin blogg.

Bo Frank uppger att han är "en av dessa som tycker att Sverige skall gå i täten när det gäller miljö, jämställdhet och flyktingmottagande" men att dagens "extremt generösa" invandringspolitik helt enkelt saknar folkligt stöd.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 443091011


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

ÖB lovar utplåna försvarets "manliga aura"

Beskedet: Ska satsa ännu mer på feminism.. "Jag är trött på att höra att jämställdhetsarbete inte hinns med."0 

Här träffas flickskolan av amerikanska Tomahawk-roboten

Trump: "Jag tror det var Iran som gjorde det.". Här är beviset för att det var USA som bombade ihjäl 160 skolflickor i åldrarna 7–12.0 

Femtonårig flicka döms för våldtäkt mot barn

Döms till ungdomsövervakning.. Flickan ska också betala 290.000 kronor i skadestånd.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0