Moderaterna och invandringen
Bo Frank.

Bo Frank: Nästan alla moderater vill minska invandringen

Publicerad 11 december 2014 kl 08.34

Inrikes. Enligt en enkätundersökning som genomförts av SVT vill en majoritet av de kommunala M-topparna ha en minskad invandring från tredje världen. Men enligt Växjömoderaten Bo Frank är den egentliga siffran betydligt högre än så.

Dela artikeln

"Detta speglar inte sanningen. Även om man får svara annonymt [sic] så är t o m ledande moderater rädda för att svara. Jag bedömer att 85% av dessa och 90% av väljarna önskar en human men mer återhållsam politik!" skriver Frank på sin blogg.

Bo Frank uppger att han är "en av dessa som tycker att Sverige skall gå i täten när det gäller miljö, jämställdhet och flyktingmottagande" men att dagens "extremt generösa" invandringspolitik helt enkelt saknar folkligt stöd.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 205308032


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 205308033


Varnish cache server

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus