Moderaterna och invandringen
Bo Frank.

Bo Frank: Nästan alla moderater vill minska invandringen

Publicerad 11 december 2014 kl 08.34

Inrikes. Enligt en enkätundersökning som genomförts av SVT vill en majoritet av de kommunala M-topparna ha en minskad invandring från tredje världen. Men enligt Växjömoderaten Bo Frank är den egentliga siffran betydligt högre än så.

Dela artikeln

"Detta speglar inte sanningen. Även om man får svara annonymt [sic] så är t o m ledande moderater rädda för att svara. Jag bedömer att 85% av dessa och 90% av väljarna önskar en human men mer återhållsam politik!" skriver Frank på sin blogg.

Bo Frank uppger att han är "en av dessa som tycker att Sverige skall gå i täten när det gäller miljö, jämställdhet och flyktingmottagande" men att dagens "extremt generösa" invandringspolitik helt enkelt saknar folkligt stöd.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 321916591


Varnish cache server

Nu blir det kriminellt att "allvarligt skada" kvinnors ego. Den som "återkommande" beskyller sin fru för att ha fel kan få långa fängelsestraff.0 Plus

Mer från Inrikes

Regeringen tillsätter "slöserikommission"

Särskild utredare ska hitta möjligheter till nedskärningar.. Regeringen och SD överens om att inte finansiera reformer med höjda skatter.0 

Robinson-Pål åtalas för grov rattfylla med Harley-Davidson

Vittnets dramatiska redogörelse.. Pål Hollender, 58, hade 2,38 promille i blodet – men uppger att han är helt oskyldig.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0