Elpriserna
Pågen i Göteborg.

Brödjätte stoppas av elbrist – jämför Sverige med u-land

Publicerad 3 juni 2019 kl 22.31

Inrikes. Brödjätten Pågen hindras nu från att expandera sin verksamhet i Malmö på grund av att elbolaget Eon inte längre kan garantera el till bolaget, uppger SvD Näringsliv.

Dela artikeln

© A. Quintano

Mark Zuckerberg är vd för Facebook.

Det var år 2015 som Mark Zuckerbergs IT-bolag Facebook fick 103 miljoner skattekronor i bidrag till sin datahall i Luleå. Nyligen satsade regeringen på datacenter även åt Google, trots att satsningen nästan inte skapar några jobb och tros att hallarna på sikt kan ge elpriser på 3 kronor per kilowattimme i hela Sverige, skrev Aftonbladet då.

Nu kommer notan. Den 20 maj varnade elnätsföretaget Ellevio för en akut elförsörjningsbrist i Stockholm som hotar tillväxten.

– Vi befinner oss i ett historiskt akut läge, sade en talesman för bolaget.

Och nu kommer fler konkreta exempel på vad elbristen kan leda till.

Under måndagskvällen uppger SvD Näringsliv att brödjätten Pågen bordlägger sina planer på att expandera verksamheten i Malmö. Detta eftersom kraftbolaget Eon inte längre kan garantera att det planerade bageriet får tillräckligt mycket el.

– Strömbrist är något man hör talas om i u-länder, säger Pågens vd Anders Carlsson Jerndal till tidningen.

Företaget, som redan anställer 800 personer i staden, vill alltså växa men kan inte på grund av elbristen.

– Det påminner om gruvdriften i afrikanska länder. Sverige har låtit sig förvandlas till en slags bananrepublik, eller rättare sagt bananmonarki där vi skänker bort våra naturtillgångar för småpengar, sade kritikern Lars Wilderäng till Aftonbladet i samband med att regeringen slöt det så kallade Zuckerberg-avtalet med Facebook.

I april rapporterades det om att elbrist hotar södra Skåne eftersom Eon helt kan tvingas stänga ned elproduktionen i Heleneholms kraftvärmeverk. Detta på grund av Löfvenregeringens extrema klimatskatter, i form av en åttadubbling av koldioxidskatten och en tredubbling av energiskatten för just kraftvärmeanläggningar.

Sveriges Radio skriver att Eon stänger ner elproduktionen i Heleneholm redan i sommar, eftersom skatterna "gör det för dyrt att fortsätta".

Enligt civilingenjören och klimatdebattören Lars Bern handlar klimatskatterna egentligen om att politikerna behöver få in mer skattepengar till den alltmer vanskötta svenska ekonomin. Men eftersom inkomstskatterna redan är på maxnivå, använder man "klimatbluffen", som han har kallat det, som en förevändning.


Nyheter från förstasidan

Allard tvingas lämna Riks efter sin kritik mot SD

"Blivit för obekväm". Populära ankaret tvingas nu lämna partinära Youtube-kanalen.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0