Elpriserna

Ringhals 4 startades till sist

Publicerad 2 april 2023 kl 11.30

Inrikes. Vattenfall har påbörjat arbetet med att återstarta Ringhals reaktor 4, som varit ur drift sedan slutet av augusti förra året men som nu är startad sedan lördagkvällen.

Dela artikeln

Om allt går som det ska är det tänkt att reaktorns turbiner ska fungera för fullt från och med gårdagen.

Därefter beräknas det ta cirka 80 timmar innan anläggningen är i full drift med full kapacitet.

Vattenfall planerar att fortsätta sin elproduktion vid Ringhals ända in på 2040-talet, med modern teknik, högre säkerhet och minskad miljöpåverkan.

Reaktorerna Ringhals 3 och Ringhals 4 har halva sin möjliga produktion framför sig, med en livslängd på 60 år.

Kärnkraft och vattenkraft är basen i Sveriges produktion av el och kärnkraften är en stabil och väderoberoende kraftkälla, enligt Vattenfall.

Ringhals 1 och 2 är avställda efter 44 år av fossilfri elproduktion. Just nu är Ringhals 3 i normal produktion, medan Ringhals 4 alltså har varit avställd för reparationsåtgärd.


Nyheter från förstasidan

Shein sålde barnsexdocka – hotas med åtal

Produkten väcker stor vrede. Nu kan Frankrike förbjuda kinesiska e-handelsjätten.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Unga svenskar vill att kungen sitter kvar

Nej till Victoria.. Men bland äldre medborgare är vill man ha tronskifte redan nu.0 

Polis roade sig med våld på festival – åtalas

Lämnade kroppskameran av och gick till attack.. Nu åtalas insatsledaren för blodiga insatsen på Åmåls bluesfestival.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0