Islamistimamen i Gävle

Brandattentat mot ökänd islamistmoské

Publicerad 30 april 2016 kl 11.54
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Gävle moské utsattes natten till lördagen för ett brandattentat.

Dela artikeln

Enligt polisens hemsida uppmärk­sammades en polispatrull om branden i samband med att den vid tretiden på natten passerade förbi på Södra Rådmansgatan.

Personer som kontaktade patrullen uppgav att de släckt en mindre brand vid moskéns entrédörr. Branden startade inte av naturliga orsaker och en förundersökning om försök till mordbrand alternativt skadegörelse har inletts.

Polisen vill få tag på vittnen som rört sig vid moskén mellan klockan två och kvart över tre på natten.

Gävle moské är ökänd för sina kopplingar till islamism och dess imam Abo Raad har pekats ut som den "militanta islamismens ledare i Sverige". Moskén var tidigare en metodistkyrka, men köptes i mars 2008 av muslimska extremister som fick pengar från salafister i Qatar i Mellanöstern för att starta moské i Gävle.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0