Islamistimamen i Gävle

Brandattentat mot ökänd islamistmoské

Publicerad 30 april 2016 kl 11.54
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Gävle moské utsattes natten till lördagen för ett brandattentat.

Dela artikeln

Enligt polisens hemsida uppmärk­sammades en polispatrull om branden i samband med att den vid tretiden på natten passerade förbi på Södra Rådmansgatan.

Personer som kontaktade patrullen uppgav att de släckt en mindre brand vid moskéns entrédörr. Branden startade inte av naturliga orsaker och en förundersökning om försök till mordbrand alternativt skadegörelse har inletts.

Polisen vill få tag på vittnen som rört sig vid moskén mellan klockan två och kvart över tre på natten.

Gävle moské är ökänd för sina kopplingar till islamism och dess imam Abo Raad har pekats ut som den "militanta islamismens ledare i Sverige". Moskén var tidigare en metodistkyrka, men köptes i mars 2008 av muslimska extremister som fick pengar från salafister i Qatar i Mellanöstern för att starta moské i Gävle.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 899648030


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 899648031


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Israel attackerar Beirut under vapenvilan

USA-stödda uppgörelsen i kraft sedan i torsdags. Trots vapenvilan har Israel fortsatt sin militära insats i södra Libanon.0 

Ekonominyheter

Guld ny favorit när centralbanker ratar USA-papper

Ädla metallen har nu blivit världens främsta reservtillgång.. Milstolpe passerad när allt fler länder söker alternativ till dollarn.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eva, 29, har samlat in över 100.000 underskrifter för återvandring. "Det går för sakta – vi är på väg att bli en minoritet i våra egna länder."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0