Islamistimamen i Gävle
Gävles imam Abo Raad pekas ut som militant islamist.

Gefle Dagblad hängde ut IS-hyllande imam – bombhotas

Publicerad 10 september 2015 kl 17.45

Inrikes. Gefle Dagblad publicerade idag en artikel där Gävles imam Abo Raad pekas ut som den "militanta islamismens ledare i Sverige". Senare under dagen utsattes lokaltidningen för ett bombhot.

Dela artikeln

I artikeln, som publicerats i samarbete med frilansjournalisten Magnus Sandelin, nämns bland annat att Abo Raad så sent som i juni i år jublade över Islamiska statens framgångar i Irak.

"Bröder och systrar, be till Allah om stöd för deras (sic!) sunni-syskon i Irak, där de utkämpar ett ödesdigert krig mot svekfullhetens, kufrs och syndfullhetens styrkor", skrev imamen i ett inlägg på Facebook som senare togs bort.

Tidningen publicerade fler uppgifter som pekar på att Gävleimamen stödjer militant islamism. År 2005 dömdes två personer för att ha finansierat terrorism i Irak. Under rättegången namngav ett vittne Abo Raad:

"Imamen bad för dem som skulle spränga sig i luften som ett angrepp på USA:s armé. Man lade också ut en bönematta för att besökarna i moskén skulle lägga pengar på mattan vilka enligt imamen skulle gå till dem som sprängt sig i luften och till de föräldralösa barnen."

Efter publiceringen, vid lunchtid idag, ringde en anonym person in till Gefle Dagblad och krävde att artikeln skulle tas bort. Polisen genomsökte lokalerna och kom fram till att det inte fanns någon bomb där.

– Det är naturligtvis en allvarlig situation som vi befinner oss i. Allvarlig för att det här är ett hot riktat mot en publicering som Gefle Dagblad har gjort, säger Anna Gullberg, chefredaktör på Gefle Dagblad.


Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Så ska Ukraina bli en amerikansk "koloni"

Läckt kontrakt visar planerna på att plundra landet. USA planerar lägga beslag på det mesta av värde som finns kvar i Ukraina.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Stenergard: "Sverige måste vara med"

Paniken efter fredssamtalen.. Riksdagspartierna samlade till samtal om "det allvarliga läget".0 

Foodora byter indier mot drönare på Värmdö

Matbuden ersätts av AI.. Först ut är Bastard Burgers på Värmdö utanför Stockholm.0 

Två av tre kvinnor kräver män med samma åsikt

Varningen: Det hotar barnafödandet.. Orimliga krav på wokeness drar ned fertiliteten och försvårar parbildning, visar mätning.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0