Arkivbild. Boendet på bilden har inget med artikeln att göra.

Bristande svenska bakom massdöd på äldreboende

Publicerad 29 juni 2020 kl 15.41

Inrikes. En språksvag personal som "inte har svenska som modersmål" ligger bland annat bakom den omfattande coronadöden på äldreboendet Djurgården i Eskilstuna, uppger Aftonbladet. Nu avvecklas boendet.

Dela artikeln

På äldreboendet Djurgården i Eskilstuna har anställda sedan tidigare anmälts bland annat för att ha mobbat och slagit de boende.

Demensboendet har också drabbats av en enorm coronadöd, en av de värsta i landet.

Enligt Aftonbladet har 29 personer på boendet dött av viruset, en sexdubbling mot det normala dödstalet.

Personalen beskriver smittan som "en bomb" som slog ner på boendet. Detta enligt en utredning som kommunen gjort.

Boendet mörkade att smittan kommit in, skriver Aftonbladet.

– Det är gräsligt att de har mörkat det så, säger en anhörig till tidningen.

Enligt kommunens granskning har det funnits skyddsutrustning men personalen har inte alltid använt den.

"Sjuksköterskorna beskriver också hur personal inte använt skyddsutrustning på ett korrekt sätt. De basala hygienrutinerna brister när exempelvis en medarbetare går från en boende till en annan utan att byta förkläde eller handskar", står det i utredningen enligt Aftonbladet.

Dessutom förklaras bristerna på boendet med samarbetssvårigheter inom personal och att "personalgruppen generellt är språksvag och inte har svenska som modersmål".

Men problemen på boendet är alltså inget nytt. De senaste åren har det kommit en rad anmälningar som bland annat handlar om att de äldre tvingas ligga i sitt eget urin, personal som håller för munnen på boende samt mobbning, förminskning, hot och fysiskt våld mot gamlingarna.

På grund av alla brister har nu Eskilstuna kommun beslutat att avveckla boendet.


Nyheter från förstasidan

Ministern: 77.700 invandrare saknar både jobb och utbildning

"Det är en mörk höst." Johan Britz presenterade nedslående siffror på pressträff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0