Kakan Hermansson
Polishataren och SVT-profilen Karan "Kakan" Hermansson ska utmana normer som ambassadör åt Comviq.

Comviq startar kampanj med vänsterextrema kändisar

Publicerad 30 januari 2017 kl 21.16

Inrikes. I en ny kampanj tar Comviq hjälp av vänsterprofiler som Kakan Hermansson, Ametist Azordegan, Zara Larsson och Sanna Lundell för att "tänja på gränser för vad som anses vara normativt", rapporterar Resumé.

Dela artikeln

Det rör sig om totalt tio "ambassadörer", som enligt Comviq "på sitt eget sätt visat på ett stort engagemang för uttrycksfrihet". Ambassadörerna ska lyftas fram på Comviqs Facebook och få svenskarna att kliva ur sina "filterbubblor" och "vidga sina vyer".

– De tio ambassadörer som är med är alla utvalda för att de utmärkt sig som personer som vågar stå upp för sig själva och tänja på gränser för vad som anses vara normativt. De har också visat ett genuint intresse för att inspirera andra genom att utmana sig själva, säger Chimen Asadi, projektledare och kampanjansvarig på Comviq i ett pressmeddelande.

Twitter och andra sociala medier är det många som uppmanar till bojkott av Comviq i protest mot kampanjen och det vänsterextrema urvalet av så kallade ambassadörer.

Andra har riktat kritik mot Comviq på företagets Facebook-sida.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tucker Carlson försöker stoppa kriget – kallas "knäpp" av Trump

Presidenten tycks inställd på krig. Angriper nu de egna anhängare som arbetar för att förhindra amerikansk inblandning.0 

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.