Dan Park visar upp sina konstverk i en tidigare Youtube-dokumentär av Joseph Pollack.

Dan Park ställs ut trots svenska protester

Publicerad 27 augusti 2021 kl 09.03

Kultur. Trots protester från etablissemangs­profiler i Sverige kommer Center för samtidskonst i Warszawa att ställa ut verk av Malmö-konstnären Dan Park, som har dömts till fängelse för sin konst av svenska staten. Det uppger företrädare för utställningen för SVT:s Kulturnyheterna.

Dela artikeln

DN-profilen Maciej Zaremba, som själv flydde antisemitismens Polen 1969 och som idag räknas som en av Sveriges absolut skarpaste yttrandefrihets­kritiker, är förfärad över den polska konsthallens beslut.

– Det är ett försök att göra hatspråk och och hets mot folkgrupp rumsrena genom att säga att det är konst, och att det då måste gälla en mycket vidsträckt yttrandefrihet, varnar Zaremba i SVT.

Enligt Zaremba är beslutet ett statligt ingrepp i människans rätt till censur.

– Sedan tre, fyra år tillbaka har regeringen tagit över en hel rad kulturinstitutioner, och det ingår egentligen i det här kulturkriget som regeringen håller på med. Så det förvånar inte att en politiskt tillsatt chef sätter igång med den typen av provokation.

Förutom Dan Park kommer den islamkritiske konstnären Lars Vilks att vara med i utställningen.

– Vi arbetar med konstnärer som bearbetar tematiker som andra männniskor inte tycker att man ska bearbeta eller tala om, konstaterar Jan Eirik Lundberg, som tillsammans med konsthistorikern Piotr Piotrowski står bakom utställningen.

– Om de lyckas, aktivister eller andra, att cancellera Dan Park, så kan de cancellera vem som helst, säger Lundberg till SVT.


Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Mer från Kultur

New York Times utser groyper till årets nyord

Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.. Slår både vänstersloganen ”No Kings” och generationsgåtan ”6–7”.0 

En procent av de unga lyssnar på Ekot

Bara medelålders och pensionärer följer public service.. "De borde tvingas lägga ner Utbildningsradion och P3 rakt av".0 

Miss Finland mister sin krona – efter att ha gjort så här

"Lunch med kines.". Mångkulturell kvinna vann titeln – nu blev det ändå rasistskandal.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0