Ebba Åkerlund

Ebbas pappa får inte högre skadestånd: "Ynkligt och fegt"

Publicerad 23 maj 2019 kl 11.22

Inrikes. Det blir inget högre skadestånd för pappan till Ebba Åkerlund, flickan som dödades i det islamistiska terrordådet på Drottninggatan i Stockholm 2017. Högsta domstolen prövar inte målet, meddelas idag.

Dela artikeln

I Hovrätten beviljades Ebba Åkerlunds pappa Stefan 100.000 kronor i ersättning för psykiskt lidande.

Han hade dock begärt skadestånd med 300.000 kr för kränkning och psykiskt lidande och valde därför att överklaga hovrättens dom.

Men Högsta domstolen väljer att inte pröva målet, varför det låga skadestånd ligger kvar.

"Högsta domstolen har funnit att det inte finns skäl att meddela prövningstillstånd. Prövningstillstånd får meddelas om det är till ledning för rättstillämpningen att överklagandet prövas i Högsta domstolen (s.k. prejudikatdispens), men även, i undantagsfall, om det finns synnerliga skäl för en sådan prövning", skriver HD idag.

Högsta domstolens beslut innebär att hovrättens dom står fast.

Stefan, som länge påtalat hur absurt låga skadestånd Sverige har i sådana här fall jämfört med andra länder, är djupt besviken.

Hans dotter dödades sedan staten inte förmått utvisa terroristen Rakhmat Akilov, som var en illegal invandrare.

Trots dessa omständigheter säger alltså HD nej.

"Jag är extremt besviken, tycker det är ynkligt & fegt, samtidigt inte förvånad. Jag har gett upp hoppet om Sverige mtp. hur det ser ut i andra delar av Europa med terrorfonder. Nej nej nej Sverige självmål igen", skriver pappan på Facebook.


20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0