Efter samtalet med Åkesson: Moderaterna "nazistanklagas"

Publicerad 12 december 2019 kl 11.32

Inrikes. Moderaternas Ulf Kristersson väljer nu att lämna uppdraget att dela ut ett Förintelse-stipendium. Detta sedan hans parti enligt vissa blivit "något slags nazister" efter samtalet med SD-ledaren Jimmie Åkesson.

Dela artikeln

I Sverige kan det vara minst sagt riskabelt att samtala eller samarbeta med invandringskritiska partier.

Förra veckan hade Moderaternas Ulf Kristersson ett möte med SD-ledaren Jimmie Åkesson.

Snabbt började media dra in Förintelsen, då Kristersson inför valet 2018 ska ha lovat överlevaren Hédi Fried att aldrig samverka med Sverigedemokraterna.

Nu har Moderatledaren blivit så pass utmobbad att han avstår från att dela ut Micael Bindefelds Stiftelse till minne av Förintelsen.

"Jag har förstått att det nu har uppstått en diskussion om att jag ska dela ut stipendiet. Stiftelsen ska inte dras in i en rent partipolitisk debatt. Därför har jag talat med Micael Bindefeld och beslutat att avstå från att dela ut priset i januari. Mitt stöd för stiftelsens arbete mot antisemitism i Sverige är fortsatt helhjärtat. Jag förstår att det här beslutet kan komma att väcka debatt, och jag vill verkligen uppmana alla att nu besinna sig", skriver partiledaren på Facebook.

Under onsdagen publicerade Ida Ölmedal, kulturchef på HD och Sydsvenskan, en bild på Twitter som ifrågasatte lämpligheten i att Kristersson skulle dela ut priset.

Några timmar senare gav Moderatledaren vika.

Bilden har fått SvD-ledaren Ivar Arpi att reagera.

"Nu har alltså Moderaterna blivit något slags nazister (proxynazister?) enligt kulturchefen på Sydsvenskan", skriver han kritiskt om hennes inlägg.

"Några går in så hårt för att sprida propagandan att SD är ett nazistiskt parti, så hårt att även Moderaterna slinker med", fortsätter han.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 900078870


Varnish cache server

Målet ligger begravt under 60 meter granit. Netanyahu uppges ringa Trump och tjata om saken – "varje dag".0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dalahästen får EU-skydd – måste tillverkas i Dalarna. Första svenska produkten i skyddssystemet.0 

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0