Bussmordet i Kiruna

En dödad i knivdrama på buss i Kiruna

Publicerad 16 juli 2020 kl 09.53

Inrikes. En person dödades i ett bråk på en buss i Kiruna under onsdagskvällen. Det skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Polis larmades till en busshållplats på Österleden, ett stenkast från Sveriges Televisions lokaler i Kiruna, omkring kvart över nio igår kväll med anledning av ett bråk på en buss. På platsen påträffades en avliden person som enligt uppgift som bekräftats av åklagaren ska ha blivit knivskuren till döds.

Tre personer greps och anhölls misstänkta för mord alternativt dråp. Enligt polisens pressinformatör Kristina Lantto är det inga fler än den döde och de tre anhållna som varit inblandade i bråket.

– Det är inga fler inblandade, säger hon till Fria Tider.

Flera personer blev vittnen till mordet.

– Jag vet att det finns vittnen, och dem ska vi höra, säger Lantto.

En teknisk utredning inleddes på platsen och flera beslag ska ha gjorts.

17-årig afghan
I sociala medler namnges en 17-årig afghan som den som dödades på bussen. Enligt andra källor är 17-åringen istället en av dem som nu anhållits för knivdådet.

Den utpekade 17-åringen kom enligt Skatteverket till Sverige från Iran tillsammans med sin pappa, född 1973, mamma och två syskon under flyktingkrisen sommaren 2015. Mamman, som skilde sig från 17-åringens pappa förra året, och ett av syskonen har skyddade identiteter i Sverige.

Lantto ville under förmiddagen inte kommentera de inblandades kön eller ålder.

– Vi har inte gått ut med någon information om de inblandade alls ännu. Det är en åklagarledd utredning och det är åklagaren som fattar beslut om vad vi går ut med och inte, och åklagaren sitter i möte nu, sade hon.

Vid lunchtid uppgav emellertid kammaråklagare Lindha Strömberg att två av de anhållna är under 18 år och att den tredje är född 1973.

– De kommer att höras under dagen med försvarare närvarande och innan dess kan vi inte kommentera deras inställning till brottet, sade hon då.

Fria Tider har varit i kontakt med Åklagarmyndigheten som inte vill kommentera vilken relation de tre anhållna har till varandra eller hade till brottsoffret.

Polisen uppger att de betraktar mordet på bussen som "en isolerad händelse" och att det "finns ingen anledning till oro för allmänheten".

Artikeln är uppdaterad.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Forskarna själva chockade av resultatet. Åldrandet bromsades inte bara – försökspersonernas kroppar blev flera år "yngre".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Återvandringsparti tar brittisk opinion med storm

Vill utvisa "miljontals illegala och legala invandrare". Rupert Lowe lämnar Nigel Farages "Reform UK" för att istället satsa på "Restore UK".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Polisen slog till mot Peter Sunde Kolmisoppi. Pirate Bay-profilen erbjuder idag tjänster åt våldsbejakande vänstergrupper.0 

Mer från Inrikes

SD nominerar Dumpen till kommunalt pris

Tidigare höjdhopparen kan få Göteborgs "förtjänsttecken".. "Vi måste sätta förövare som vill göra barn illa bakom lås och bom".0 

Det hände med Cecilia Malmström

Nya jobbet: Global lobbyist – för krig.. "EU-federalistens" starka kopplingar till amerikanska globala nätverk.0 

Fyra åtalas för att ha kritiserat regeringen

"Hänsynslöst agerande".. Nu åtalas en kvinna och och tre män för ofredande.0 

Beskedet: "Vilma" är INTE psykiskt sjuk

Rönningemannen kan dömas till fängelse.. Det framgår av ett rättspsykiatriskt utlåtande.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0