Shinzō Abe, Donald Tusk och Jean-Claude Juncker.

EU och Japan sluter frihandelsavtal

Publicerad 17 juli 2018 kl 14.45

EU. Mitt i bråket om Brexit och USA:s handelstullar sluter EU ett frihandelsavtal med Japan. Det rör sig om det största handelsavtalet som EU någonsin förhandlat fram, rapporterar BBC News.

Dela artikeln

I och med dagens undertecknande av ett frihandelsavtal mellan EU och Japan elimineras 99 procent av de ekonomiska hindren för företag inom EU och i Japan. Detta motsvarar 1,17 miljarder euro.

Totalt uppgår handeln länderna emellan till 86 miljarder euro och omfattar en tredjedel av världen BNP samt 600 miljoner människor.

Enligt EU-kommissionen är det här det största avtal som någonsin förhandlats fram av EU.

– Vi skickar en tydlig signal om att vi står enade mot protektionism, sade Donald Tusk, ordförande för Europeiska rådet, efter undertecknandet.

Jean-Claude Juncker, ordförande för Europeiska kommissionen, tillade:

– Tillsammans gör vi, genom att skriva på detta avtal, ett ställningstagande för fri och rättvis handel, vi visar att vi är starkare och klarar oss bättre när vi samarbetar.

Avtalet med Japan tolkas som att EU vänder sig bort från USA på grund av president Donald Trumps hot om tullar på europeiska varor.

Dagens överenskommelse är resultatet av fyra års förhandlingar som avslutades i december 2017. Avtalet förväntas träda i kraft under hösten 2019.


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nu sätts omfattande planen i verket. Bångstyriga länder ska köras över och EU:s makt stärkas kraftigt.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Ekonominyheter

Ryssland bygger nästan helt avfallsfritt kärnkraftverk

Återanvänder kärnbränslet.. Får svenska "framtidstekniken" att framstå som rena miljöboven.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

DN:s raseri sågas av konkurrenten. "De skulle bara veta" hur höga bidragen egentligen är.0 Plus

Mer från EU

EU:s censurlag ska ge byråkrater rätt att radera inlägg

Liberala Polens implementering av DSA-lagen väcker bekymmer.. Åklagare, polis, skattemyndigheten etc. ska kunna begära blockering av "olagligt innehåll" på sociala medier.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0