Gränskontrollerna

EU vill att Sverige tar bort gränskontroller

Publicerad 22 oktober 2019 kl 16.55

Inrikes. EU-kommissionen vill nu att Sverige och fyra andra medlemsländer slopar sina gränskontroller. Det kan inte fortsätta så som det har gjort, uppger Nyhetsbyrån Direkt.

Dela artikeln

Sverige och flera andra länder har nu haft gränskontroller i Schengenområdet sedan 2015. Detta på grund av den enorma asylinvandringen det året.

Men nu börjar EU tröttna.

EU-kommissionen försöker "övertyga" länderna att ta bort kontrollerna. Dock har man ännu inte försökt tvinga dem.

Samtidigt har medlemsländerna Sverige, Danmark, Tyskland, Österrike och Frankrike ansökt om att förlänga kontrollerna i ytterligare sex månader. Det har även EES-landet Norge gjort.

Kommissionen är kritisk till ländernas agerande.

– Vi kan inte fortsätta på det här sättet. Vi har skickat tydliga signaler till länderna, men inga avslag på begäran ännu, sade EU:s migrationskommissionär Dimitris Avramopoulos på en pressträff idag enligt Nyhetsbyrån Direkt.

Avramopoulos anser att länderna ska ersätta kontrollerna med bättre polisarbete inom sina gränser samt samarbete mellan länderna.

Innan året är slut ska den svenska socialdemokraten Ylva Johansson ta över rollen som EU:s migrationskommissionär. Hur hon kommer agera i denna och andra viktiga frågor om invandring är ännu oklart.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 550646282


Varnish cache server

Mer från Inrikes

SD:s valfinal: "Jag vill suga k*k"

"Hur mycket har SD betalat för detta?". Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Miljöpartiet vill ha nytt kvittningssystem – som stänger ute SD

"Vi har inget förtroende för SD.". Annika Hirvonen (MP) försöker nu snabbt få nytt system på plats i riksdagen.0 

Ali Namdar, 21, häktad efter pojkarnas granatattack

Foxtrot-toppen gripen i Marocko.. Åklagaren: "De här barnen är förbrukningsvaror."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0