Gruppvåldtäkten på Järvafältet
Solna tingsrätt.

Fängelse för sadistisk gruppvåldtäkt

Publicerad 23 december 2014 kl 13.21

Inrikes. Tre av de invandrare som under pistolhot turades om att våldta en svensk flicka döms nu till fängelse och sluten ungdomsvård. Flickan är svårt traumatiserad efter det bestialiska övergreppet och bor idag på skyddat boende.

Dela artikeln

Våldtäkten, som Fria Tider tidigare skrivit om, ägde rum den 19 juni i en kolonistuga i närheten av Tensta. Männen gruppvåldtog flickan samtidigt som en av dem – en oidentifierad person – riktade en pistol mot hennes ansikte och hotade att döda henne om hon inte slutade skrika.

När de hade våldtagit färdigt tryckte mannen upp pistolen i hennes underliv, vilket orsakade skador och kraftiga blödningar. Sedan körde två av dem iväg flickan till en källarlokal i Rinkeby där de gruppvåldtog henne en gång till.

Flickan lyckades under morgonen ta sig ur källaren och hittades till slut av sin far som var ute och letade efter henne i bilen.

"När han hittade henne hade hon tagit sig ur källaren, satt på gräsmattan och var chockad, gråtande och panikslagen med nerblodade kläder. Hon verkade rädd som ett jagat byte och ville bara därifrån", står det i domen.

Efter händelsen blev flickan så traumatiserad och rädd för gärningsmännen att hon nu har tvingats flytta till ett skyddat boende.

Solna tingsrätt dömde på torsdagen tre invandrarmän för grov våldtäkt. En av dem, en 21-åring, döms till fem års fängelse medan en 19-åring får två och ett halvt års fängelse. En 18-åring döms till sluten ungdomsvård i ett år och fyra månader eftersom han var under 18 när brottet begicks.

Enligt flickan befann sig emellertid en rad andra män på plats när våldtäkterna begicks. I mitten av september häktades sex personer, inklusive de nu dömda, för brottet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 326714525


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Barnbidragen minskar – föds så få barn

Backade med 4,6 procent på ett år.. "Födelsetalen har varit minskande och därför sjunker också utbetalningarna."0 

ÖB: Irankriget stärker Ryssland – "synnerligen obra"

Michael Claesson slår larm om nya storkriget.. Förbrukad luftvärnsammunition och höjda oljepriser ger guldläge för Kreml.0 

Strandhäll till Teodorescu: "Vem är din hemliga finansiär?"

Kritikstormen: "Fy fan vilken vidrig fråga.". S-toppen anklagas för att vara antisemit – men hyllas av högern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0