Barnvåldtäkten i Uppsala

Fem häktade för gruppvåldtäkt mot barn

Publicerad 5 december 2016 kl 18.15

Inrikes. Fem män som uppges vara tonåringar har häktats misstänkta för en gruppvåldtäkt mot ett barn i Uppsala. Utredningen omgärdas av "mycket sträng sekretess", rapporterar Sveriges Television.

Dela artikeln

Gruppvåldtäkten ska ha ägt rum i slutet på oktober och totalt fem "killar" har enligt SVT häktats för brottet.

Sträng förundersökningssekretess råder och inte heller de unga männens advokater vill uttala sig om målet till SVT.

– Det här är ett oerhört känsligt mål, så jag avstår att kommentera det innan åtal har väckts, säger en av advokaterna.

En av de häktade medger att det som åklagaren hävdar har hänt men hävdar att han handlat "i nöd". Förklaringen till att han påstår sig ha våldtagit i nöd är dock sekretessbelagt, enligt SVT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 317856298


Varnish cache server

Mannen hade inte ens bytt juridiskt kön. Nu ska DO undersöka om gymkedjan STC gjort sig skyldig till diskriminering.0 

Mer från Inrikes

Sara Skyttedal blir singelmamma

Jimmy Dihang lämnar KD-veteranen.. Paret fick "hatiska och rasistiska kommentarer" när förhållandet blev känt.0 

Thomas Stenström stoppade SD-reklam på festival

Partiet rasar efter SD-hatande artistens drag.. "Vi behandlas som något som ska gömmas undan för att en artist ogillar oss."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0