En av annonserna i Sveriges Kvinnolobbys kampanj.

Feminism ska gå före yttrandefrihet

Publicerad 8 oktober 2014 kl 20.11

Inrikes. Den skattefinansierade feministorganisationen Sveriges Kvinnolobby bedriver just nu en påkostad kampanj för ett totalförbud mot så kallad sexistisk reklam, som skildrar attraktiva kvinnor.

Dela artikeln

© Facebook

Från en av Sveriges Kvinnolobbys tidigare kampanjer. (Klicka för större bild.)

Med sin nya kampanj #reklamera försöker Sveriges Kvinnolobby genom annonser att få fler att anmäla reklam som man anser vara sexistisk till Reklamombudsmannen, rapporterar vänstertidningen ETC.

Målet är dock att pressa den nya regeringen till att få igenom en lagstiftning som helt förbjuder den typen av reklam. Ett sådant förbud har tidigare föreslagits, men stoppades 2008 av den borgerliga regeringen med hänvisning till yttrandefriheten.

Men att yttrandefriheten skulle väga tyngre än feminism fnyser man åt på den skattefinansierade lobbyorganisationen.

– Alliansen sade nej med hänvisning till yttrande- och tryckfrihetslagen, men det är konstigt att det ska gå före jämställdhet och folkhälsa. Det är på tiden att lagen införs, säger Johanna Dahlin  till på Sveriges Kvinnolobby till ETC.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0