Finland inför vaccinpass

Publicerad 16 oktober 2021 kl 13.18

Utrikes. Den finska riksdagen har godkänt en lag som kräver coronapass för att få besöka vissa offentliga platser. Sannfinländarna och Kristdemokraterna röstade emot, skriver svenska Yle.

Dela artikeln

Lagen, som skrivits under av presidenten, innebär att nattklubbar endast får besökas av vaccinerade personer i huvudstadsregionen, Österbotten och Egentliga Finland.

Den finska smittskydds­myndigheten har även lanserat en övervakningsapp som krogarna kan använda för att kontrollera sina besökares vaccinstatus med hjälp av en QR-kod som finns på vaccinpasset.

Passet blir giltigt sju dagar efter att en person har tagit sin andra vaccindos. Även ett färskt PCR-test eller ett bevisat tillfrisknande från covid-19 ger rätt till pass.

Kravet på vaccinpass träder i kraft natten till lördagen, enligt finska myndigheter.


Nyheter från förstasidan

S-bluff om "slöseri" – vill slösa lika mycket själva

Skillnaden mot egna budgeten: 0,3 procent. Samma slöseri oavsett vem man röstar på, enligt en granskning i Dagens Industri.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Mer från Utrikes

Meloni och Macron i ordkrig om mördad högeraktivist

Franske presidenten ryter ifrån: "Stanna hemma.". Ilsknar till rejält när Italien fördömer vänsterextrema dådet.0 

Största amerikanska styrkan i Mellanöstern sedan invasionen av Irak 2003. Trump ger Iran tio dagar att gå med på krav som landet inte kan acceptera.0 

Trump vill offentliggöra UFO-dokument

Hänvisar till "enormt intresse" från allmänheten.. Samtidigt bedyrar Obama att han inte såg några bevis för utomjordingar som president.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0