Forskare: 2023 blir Sverige kontantlöst

Publicerad 10 oktober 2017 kl 14.10

Inrikes. Samhället kommer i praktiken bli kontantlöst redan om fem år. Det visar en studie från KTH och Handelshögskolan i Köpenhamn, rapporterar ComputerSweden. Då slutar butikerna ta emot kontanter.

Dela artikeln

Redan om drygt fem år kommer butiker i Sverige sluta ta emot kontanter. Det menar forskarna Niklas Arvidsson på KTH och Jonas Hedman på Handelshögskolan i Köpenhamn.

Enligt dem kommer det kontantlösa samhället bli praktisk verklighet den 24 mars 2023.

Kontanter kommer visserligen finnas kvar, men inte fungera att handla med i affärer.

Forskarna har räknat på det minskande kontantanvändandet mot handelns stigande kostnader för kontanthantering, och sedan fastställt den kritiska punkt då det inte längre lönar sig med kontanter.

I en enkät som forskarna tagit fram tror också hälften av handlarna att de slutar ta emot kontanter senast 2025.

Men enligt forskningen är det framför allt konsumenterna som framkallar förändringen.

– 97 procent av handlarna tar emot kontanter, men bara 18 procent av konsumenternas betalningar sker i kontanter. Så det är konsumenterna som driver på, säger Niklas Arvidsson till ComputerSweden.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0