Terrorattacken i Paris

Frankrike utlyser landssorg

Publicerad 7 januari 2015 kl 22.43

Utrikes. Den franske presidenten François Hollande påbjuder en landssorg för morgondagen med anledning av dagens terrorattack, uppger AFP.

Dela artikeln

Under de kommande tre dagarna ska den franska flaggan vaja på halv stång för att hedra offren. "Idag är de våra hjältar", sade Hollande apropå de tolv som mördades av terroristerna.

Samtidigt uppgav AFP att minst hundratusen människor slutit upp i de omfattande demonstrationerna som under kvällen hållits för att protestera mot terrorn och visa sitt stöd för ett öppet och fritt samhälle som inte ger efter för religiös extremism.

Under dagen har fördömanden av massakern strömmat in från hela världen – ett av de länder som framfört sina kondoleanser är Iran. "Varje terrorattack mot oskyldiga människor är främmande för islams tanke och lära", hette det i fördömandet från dem islamska republiken.


Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Nigel Farages succé: "Vi är oppositionen nu"

Reformpartiet tar Storbritannien med storm.. Knep flera viktiga poster i fyllnadsvalet – och är nu största parti i mätningarna.0 

Trump sparkar Israel-höken Michael Waltz efter skandalen

Får gå efter Signal-läckan.. Därmed förlorar Israel den största Iran-krigsförespråkaren i administrationen.0 

Ukraina skriver på Trumps mineralavtal

Investeringsavtalet klart – i sista stund.. Pressat Kiev oroade sig för att Trump skulle lämna förhandlingarna med Ryssland.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0