HMF på Facebook
Det friade inlägget.

Friande HMF-dom för åsnekommentar står fast

Publicerad 4 juli 2015 kl 00.08

Inrikes. Den 38-årige man som tidigare i år friades från åsiktsbrottet hets mot folkgrupp när han liknade en muslimsk gudstjänst vid en åsna med magont får nu sin dom fastställd. Svea hovrätt gör ingen annan bedömning än tingsrätten – men en juristdomare är skiljaktig beträffande domskälen.

Dela artikeln

Det var sommaren 2014 som den 38-årige mannen vaknade till oväsen från den muslimska tillställningen i stadsdelen Brandkärr i Nyköping. För att uttrycka sitt missnöje publicerade han en filmsekvens på Facebook med kommentaren: "Det är inte normalt att vakna till en åsna som har ont i magen".

Inlägget spreds som en löpeld på den sociala nätverkstjänsten och senare på kvällen samlades en upprepad mobb på 100-tals muslimer utanför mannens hem för att utkräva hämnd.

När polisen kom till platsen och skingrade massan tog man emot en anmälan om hets mot folkgrupp och 38-åringen åtalades sedan vid Nyköpings tingsrätt.

Tingsrätten valde dock att fria mannen från hets mot folkgrupp med motiveringen att 38-åringens Facebookinlägg inte givit uttryck för missaktning i den mening som lagen kräver. Kammaråklagare Michael Forsberg överklagade då i hopp om att få mannen dömd för åsiktsbrottet. Men en enig hovrätt anser inte att mannens missnöjesuttryck är straffbart.

Svea hovrätt skriver kortfattat i domskälen att domstolen inte gör någon annan bedömning av åtalet än den som tingsrätten har gjort. Men en juristdomare vill beträffande motiveringen lägga ett annat juridiskt resonemang som grund till att ogilla åtalet.

Om målet ska tas upp i Högsta domstolen krävs prövningstillstånd.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kristerssons helomvändning: Ska "göra allt" för att utvisa kriminella invandrare

Ändrar sig efter Meya. Ska nu stötta danskt initiativ – som Tidögänget tidigare nobbat – som skulle ha fått Mohamed utvisad.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0 

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0