Frihandelsavtal med Ukraina i kraft

Publicerad 9 januari 2016 kl 09.28

Utrikes. Vid årsskiftet trädde EU:s frihandelsavtal med Ukraina i kraft. Gränserna ska nu ömsesidigt och gradvis öppnas för fri handel med såväl varor som tjänster, hoppas EU-kommissionen.

Dela artikeln

Förutom att båda parter tar bort tullar och andra gränshinder ska Ukraina anta europeiska regelverk och standarder på en rad områden. På detta sätt är det tänkt att landet ska närma sig EU:s inre marknad.

Exempel på områden där Ukraina gör detta är konkurrensrätt, offentlig upphandling och intellektuella äganderätter. EU hoppas därmed att affärsklimatet i Ukraina ska förbättras och att det ska bidra till ökade investeringar och diversifiering av ekonomin samt ekonomisk integration med övriga Europa.

Implementeringen av avtalet ska ske under ett antal år framöver och effekterna väntas därför bli gradvisa.

Avtalet, som är en del av ett större samarbetsavtal mellan EU och Ukraina, signerades 27 juni 2014 och kommer träda i kraft slutligt när alla EU:s 28 medlemsstater ratificerat det. Fram till dess tillämpas handelsdelen av avtalet provisoriskt från och med 1 januari 2016.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0