Genus och HBTQ i försvaret
Framtidens försvar? Svenska försvaret under en feministisk paneldebatt om vikten av ett genusperspektiv på krigandet.

Genuspedagoger i försvaret väcker frågor utomlands

Publicerad 22 februari 2015 kl 02.53

Inrikes. Den ryska public service-kanalen RT gjorde under lördagen ett nyhetsinslag om att svenska Försvarsmakten anställer "genusvetare" som en del av sitt jämställdhetsarbete på direkt order från den svenska regeringen – nu tror många att det rör sig om ett skämt.

Dela artikeln

RT skriver att genusvetarna ska tillträda sina uppdrag under 2016 och arbeta med att ta fram "genuspolicys" för militären. Nyheten har konfunderat många på sociala medier, där vissa frågar sig om det är ett skämt.

Lokala källor uppger för RT att anledningen är det växande antalet kvinnor i militären. 

– Vi har arbetat med detta i 10 år. Det är ingenting nytt, men vad vi vill göra nu är att hitta konkreta sätta att arbeta med könsproblem, säger kapten Anna Björnsson, som ansvarar för könsfrågor.

Björnsson säger vidare:

– Vi har en direkt order från regeringen att införa jämlikhet i vårt arbete. Och som en organisation vars jobb det är att försvara nationen i händelse av en attack, är kvinnors rättigheter någonting som i hög grad berör vår verksamhet.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Mer från Inrikes

"Vore inte ansvarsfullt gentemot våra väljare." Klagar på att Enighetspartiet utsätts "angrepp och ifrågasättanden".0 

Träffade Alexander Soros under WEF. "Hade ett uppriktigt samtal om Europas framtid."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0