Krisen i Eurozonen
Greklands premiärminister Alexis Tsipras.

Grekland släppte lista på reformer

Publicerad 30 mars 2015 kl 04.34

Utrikes. Den grekiska regeringen har meddelat att den är beredd att släppa en lista på reformer, vilket är ett krav för en förlängning av räddningspaketet.

Dela artikeln

Under februari lyckades Greklands premiärminister Alexis Tsipras och finansministern Yanis Varoufakis förhandla sig till en förlängning av räddningspaketet.

Men Grekland kommer inte att få tillgång till några pengar innan eurozonens finansministrar är nöjda med den grekiska regeringens reformförslag.

Reformförslaget är redo att släppas till eurozonens finansministrar, enligt Business Insider.

Den grekiska staten lider av allvarlig pengabrist och med utbetalningar av löner till offentliganställda samt avbetalningar till IMF nära förestående är pengabehovet akut.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 705353628


Varnish cache server

Kvinnorna fick sparken. Men nu har det beslutats att den grovt kriminelle irakiern ska ha flyktingstatus och slippa utvisning.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0