Krisen i Eurozonen
Greklands premiärminister Alexis Tsipras (t.v).

Grekland tros vara på väg att lämna eurozonen

Publicerad 20 mars 2015 kl 07.01

Utrikes. Grekland befinner sig just nu i ett pressat läge. Relationen med Tyskland är sämre än någonsin och analytiker förutspår att Grekland snart kommer att lämna eurosamarbetet.

Dela artikeln

Greklands premiärminister, Alexis Tsipras, reste under torsdagen till Bryssel för ett möte med andra regeringsöverhuvuden inom eurozonen.

Diskussionspunkterna är Tsipras själv, hans land och hans regering. För tillfället är situationen nämligen mycket problematisk för den grekiska regeringen.

Även om Europas finansministrar och den nya grekiska regeringen under februari kom överens om att förlänga räddningspaketet har situationen förvärrats sedan dess.

En analytiker från Barclays kom nyligen med bedömningen att risken att Grekland går bankrutt för att sedan lämna valutasamarbetet är "väldigt hög", enligt Business Insider.

Den grekiska regeringen förser sina långivare i eurozonen med knapphändig information om hur det går för landets ekonomi. Samtidigt är relationen mellan Tyskland och Grekland sämre än någonsin tidigare.

Mötet mellan Tsipras och hans europeiska kollegor avslutas under fredagen.


Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD-toppen gick ned på knä inför bosättaren – nu hånas han utomlands

Alexander Christianssons uppvisning får nytt liv. Scenen med den svenske politikern beskrivs nu som ”overklig” och ”pinsamt servil”.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0