Vårgårdamordet
Loran Mogi är häktad i sin frånvaro misstänkt för att ha mördat sin före detta flickvän, en ung svensk kvinna från Vårgårda.

Han är efterlyst för mord på sin svenska ex-flickvän

Publicerad 14 augusti 2015 kl 22.58

Inrikes. Loran Mogi, 24, begärdes idag häktad i sin frånvaro misstänkt för mordet på sin före detta flickvän. Nu är han efterlyst i hela Europa.
– Jag ska gå in med en europeisk arresteringsorder under helgen, säger chefsåklagare Lena Medelius.

Dela artikeln

Det var under torsdagen som en 23-årig svensk kvinna hittades död i sin före detta pojkväns lägenhet i Vårgårda. Enligt polisen hade kvinnan slagits ihjäl med kraftigt våld mot huvudet och kroppen.

Men den före detta pojkvännen, som man misstänker är mördaren, var spårlöst försvunnen och polisen har ännu inte lyckats få tag på honom.

– Vi har ingen aning som det är just nu utan vi söker på en bred front på de adresser som kan vara aktuella i det här fallet, sade polisens presstalesman Christer Fuxborg till Fria Tider under torsdagen.

Under fredagen begärdes ex-pojkvännen, Loran Mogi, häktad i sin frånvaro på sannolika skäl misstänkt för mord och chefsåklagare Lena Medelius ska nu gå ut med en efterlysning efter honom.

– Jag ska gå in med en europeisk arresteringsorder under helgen, säger hon till GT.

Anledningen till efterlysningen är att det finns misstankar om att Loran Mogi, som är kongolesisk medborgare, kan ha flytt utomlands efter mordet.

Bild:

© Privat

Loran Mogi är häktad i sin frånvaro misstänkt för att ha mördat sin före detta flickvän, en ung svensk kvinna från Vårgårda.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Dömde Leijnegard för ofredande – är kompis med kvinnans make

Upptäckten på kvinnliga domarens Facebook-sida. Personerna "satt väl synligt placerade på den främsta åhörarraden" under rättegången.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

40 bidragsmiljoner gick till illegala invandrare

Vissa vistas inte ens i landet.. Egentliga siffran kan vara betydligt högre, enligt Utbetalningsmyndigheten.0 

37 procent invandrare i kommunala hyreshus

Danderyd vill inte bygga fler.. Invånarna lägger "stora delar av sina livsbesparingar" på att slippa mångfalden.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur