Vårgårdamordet
Backgårdsgatan i Vårgårda.

Ung kvinna mördad i Vårgårda

Publicerad 13 augusti 2015 kl 16.59

Inrikes. En ung kvinna hittades idag mördad i en lägenhet på Backgårdsgatan i Vårgårda och polisen misstänker att hon blivit ihjälslagen av sin före detta pojkvän.

Dela artikeln

Enligt polisens hemsida vände sig kvinnans anhöriga till polisen efter att, utan resultat, ha försökt få tag på den unga kvinnan. Efter att polisen tagit sig in i kvinnans före detta pojkväns lägenhet hittade man kvinnan ihjälslagen efter att hon utsatts för kraftigt våld.

Enligt vittnen ska det ha varit bråk i den aktuella lägenheten under onsdagskvällen och kvinnan kan ha slagits ihjäl i samband med det. Den före detta pojkvännen jagas nu av polisen och man har gått ut med en efterlysning efter honom.

– Han är fortfarande efterlyst och oklart var han kan befinna sig, säger polisens presstalesman Christer Fuxborg till Fria Tider.

Har ni gått ut med hans identitet till allmänheten?
– Svar nej.

Kan ni säga något om hur gammal han är?
– Båda personerna är mellan 20 och 25 år.

Har ni några uppgifter om var han ska befinna sig? Befinner han sig i närområdet eller kan han ha lämnat landet?
– Vi har ingen aning som det är just nu utan vi söker på en bred front på de adresser som kan vara aktuella i det här fallet.

Vet ni om hon tog sig till hans lägenhet frivilligt eller ej?
– Svar ja.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1068754159


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1068754160


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Tredje generationens invandrare mest kriminella

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus