Islamismen i Miljöpartiet

Hanif Bali om nya kulturministern: "Hyllar islamister"

Publicerad 21 januari 2019 kl 15.39

Inrikes. Nya kulturministern Amanda Lind (MP) kallar partikollegan och den tidigare bostadsministern Mehmet Kaplan för en av flera "pionjärer" och "hjältar" i hennes parti. Kaplan avgick 2016 efter hård kritik om islamistiska kopplingar.

Dela artikeln

På sin Facebook hyllar den nya kulturministern Amanda Lind sin partikollega och den tidigare bostadsministern Mehmet Kaplan.

Hon kallar honom och andra tidigare MP-statsråd för "pionjärer" och "hjältar" inom hennes partirörelse.

"Under den gånga mandatperioden bröt Miljöpartiet de gröna ny mark i vår politiska historia. För första gången ingick vi i en regering. För första gången hade vi gröna statsråd. Gustav Fridolin, Isabella Lövin, Per Bolund, Alice Bah Kuhnke, Peter Eriksson, Karolina Skog - och mellan 2014-2016 Åsa Romson och Mehmet Kaplan - har som våra första gröna ministrar varit pionjärer, hjältar, som har kämpat varje dag för att förverkliga Miljöpartiets politik för miljö och klimat, demokrati, jämställdhet och rättvisa", skriver hon.

Problemet är ju bara att Mehmet Kaplan tvingades avgå som minister 2016, sedan det bland annat uppdagats att han deltagit på samma middag som den islamistiska gruppen Milli Görüs.

2014 jämförde han också jihadister som reser till Syrien med svenska frivilliga som deltog i det finska vinterkriget 1939–1940.

Detta har fått moderaten Hanif Bali att reagera. På måndagen skriver han på Twitter om den nya ministern att "hon har varit minister i seriöst 3 minuter och hon har redan börjat hylla islamister".

"Miljöpartiets kärlek för Kaplan är helt overklig. Hans fleråriga islamistiska engangemang för brödraskapet och milli görus beskriv som 'misstag'. Snubblade han varje gång in på scen och höll tal för dem eller?", skriver han ytterligare ett inlägg.

Även SvD skriver att "Nya kulturministern hyllar Mehmet Kaplan".


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenskt ja till att ta notan när Trump skickar vapen till Ukraina

"Sverige kommer att bidra", meddelar Tidögänget omedelbart. Skattebetalarna i Europa får stå för miljardkostnaderna, berättar nöjd Trump.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Bulletins karta visar var pedofiler och invandrare bor

Har tagit fram interaktiv "Brottskarta".. "I Sverige prioriteras förbrytarens rätt till privatliv över barns säkerhet."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0