Islamismen i Miljöpartiet

Hanif Bali om nya kulturministern: "Hyllar islamister"

Publicerad 21 januari 2019 kl 15.39

Inrikes. Nya kulturministern Amanda Lind (MP) kallar partikollegan och den tidigare bostadsministern Mehmet Kaplan för en av flera "pionjärer" och "hjältar" i hennes parti. Kaplan avgick 2016 efter hård kritik om islamistiska kopplingar.

Dela artikeln

På sin Facebook hyllar den nya kulturministern Amanda Lind sin partikollega och den tidigare bostadsministern Mehmet Kaplan.

Hon kallar honom och andra tidigare MP-statsråd för "pionjärer" och "hjältar" inom hennes partirörelse.

"Under den gånga mandatperioden bröt Miljöpartiet de gröna ny mark i vår politiska historia. För första gången ingick vi i en regering. För första gången hade vi gröna statsråd. Gustav Fridolin, Isabella Lövin, Per Bolund, Alice Bah Kuhnke, Peter Eriksson, Karolina Skog - och mellan 2014-2016 Åsa Romson och Mehmet Kaplan - har som våra första gröna ministrar varit pionjärer, hjältar, som har kämpat varje dag för att förverkliga Miljöpartiets politik för miljö och klimat, demokrati, jämställdhet och rättvisa", skriver hon.

Problemet är ju bara att Mehmet Kaplan tvingades avgå som minister 2016, sedan det bland annat uppdagats att han deltagit på samma middag som den islamistiska gruppen Milli Görüs.

2014 jämförde han också jihadister som reser till Syrien med svenska frivilliga som deltog i det finska vinterkriget 1939–1940.

Detta har fått moderaten Hanif Bali att reagera. På måndagen skriver han på Twitter om den nya ministern att "hon har varit minister i seriöst 3 minuter och hon har redan börjat hylla islamister".

"Miljöpartiets kärlek för Kaplan är helt overklig. Hans fleråriga islamistiska engangemang för brödraskapet och milli görus beskriv som 'misstag'. Snubblade han varje gång in på scen och höll tal för dem eller?", skriver han ytterligare ett inlägg.

Även SvD skriver att "Nya kulturministern hyllar Mehmet Kaplan".


Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump om somalier: "Vi vill inte ha dem – kan du förstå det?"

Utlovar asylstopp under "lång tid". "Allt de gör är att gå runt och mörda varandra – sen kommer de hit och säger åt oss hur vi ska styra vårt land."0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0