Islamismen i Miljöpartiet

Hanif Bali om nya kulturministern: "Hyllar islamister"

Publicerad 21 januari 2019 kl 15.39

Inrikes. Nya kulturministern Amanda Lind (MP) kallar partikollegan och den tidigare bostadsministern Mehmet Kaplan för en av flera "pionjärer" och "hjältar" i hennes parti. Kaplan avgick 2016 efter hård kritik om islamistiska kopplingar.

Dela artikeln

På sin Facebook hyllar den nya kulturministern Amanda Lind sin partikollega och den tidigare bostadsministern Mehmet Kaplan.

Hon kallar honom och andra tidigare MP-statsråd för "pionjärer" och "hjältar" inom hennes partirörelse.

"Under den gånga mandatperioden bröt Miljöpartiet de gröna ny mark i vår politiska historia. För första gången ingick vi i en regering. För första gången hade vi gröna statsråd. Gustav Fridolin, Isabella Lövin, Per Bolund, Alice Bah Kuhnke, Peter Eriksson, Karolina Skog - och mellan 2014-2016 Åsa Romson och Mehmet Kaplan - har som våra första gröna ministrar varit pionjärer, hjältar, som har kämpat varje dag för att förverkliga Miljöpartiets politik för miljö och klimat, demokrati, jämställdhet och rättvisa", skriver hon.

Problemet är ju bara att Mehmet Kaplan tvingades avgå som minister 2016, sedan det bland annat uppdagats att han deltagit på samma middag som den islamistiska gruppen Milli Görüs.

2014 jämförde han också jihadister som reser till Syrien med svenska frivilliga som deltog i det finska vinterkriget 1939–1940.

Detta har fått moderaten Hanif Bali att reagera. På måndagen skriver han på Twitter om den nya ministern att "hon har varit minister i seriöst 3 minuter och hon har redan börjat hylla islamister".

"Miljöpartiets kärlek för Kaplan är helt overklig. Hans fleråriga islamistiska engangemang för brödraskapet och milli görus beskriv som 'misstag'. Snubblade han varje gång in på scen och höll tal för dem eller?", skriver han ytterligare ett inlägg.

Även SvD skriver att "Nya kulturministern hyllar Mehmet Kaplan".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 338093285


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Många besökte AFS första maj-tal

Framför allt unga män ville se evenemanget.. Kasselstrand höll tal framför staty av Engelbrekt Engelbrektsson.0 

Palantir: "Vi har gjort Sverige starkare"

Sverigechefen försvarar kontroversiella verksamheten.. Vägrar berätta vilka svenska myndigheter AI-jätten arbetar med.0 

Ilska när fångarna får mycket bättre mat än de äldre

Umeå lägger 79 kronor på mat per äldre och dygn.. Men på anstalten ett stenkast bort äter de intagna för 113 kronor.0 

Åkesson: "Helt sanslösa reaktioner"

SD-ledarens uttalande i bråket om kvittningssystemet.. Anklagar oppositionen för att "utnyttja vildar för att kapa systemet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0