Koranbränningen i Malmö

Koranbrännarnas bil sönderslagen av "arg arab" i Malmö

Publicerad 11 september 2020 kl 13.21

Inrikes. Danska Stram Kurs fick sin bil sönderslagen när de brände en ny koran i Rosengård i morse.

Dela artikeln

Vid åttatiden på fredagen genomförde det danska islamkritiska partiet Stram Kurs ytterligare en koranbränning i Rosengård i Malmö.

Polisen skickade flera patruller till platsen, uppgav olika medier.

Men den här gången kom danskarna inte undan helskinnade, åtminstone inte deras bil.

Enligt Samhällsnytt, som återigen publicerat en film från aktionen, blev danskarna omringade av araber som skrek att "de bränner koranen" varpå invandrarna började ta foton.

Sedan kom en annan arg arabisk man cyklandes mot de danska nationalisterna. Han gick av sin cykel, sprang mot danskarna och kastade cykeln genom rutan på bilen, skriver nättidningen.

– Det är lagligt att bränna Koranen. Det är olagligt att förstöra en bil genom att kasta en cykel i vindrutan, säger Stram Kurs partiledare Rasmus Paludan till Samhällsnytt.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0