Sanningen får maka på sig när journalister prioriterar politiken.

" />

Sanningen får maka på sig när journalister prioriterar politiken.

" />

Sanningen får maka på sig när journalister prioriterar politiken.

" />
Revolutionära fronten
HÄKTAD: Den vänsterextreme knivmannen Joel Bjurströmer Almgren, 34, har häktats för dråpförsöket i Kärrtorp. Men i media framställs det som att den häktade är högerextremist.
FT ARKIV

Här ljuger media om knivmannen i Kärrtorp

Publicerad 23 december 2013 kl 22.57

Media.Flera medier ljuger öppet om Revolutionära frontens tidigare ledare Joel Bjurströmer Almgren, 34, som häktades för dråpförsök efter en antirasistisk demonstration i Kärrtorp tidigare i december. I ett antal reportage framställs 34-åringen som högerextremist.

Gilla artikeln på Facebook

Skånska Dagbladet skriver i en ledare att det istället var nynazister som låg bakom knivattacken i Kärrtorp:

“I helgen överfölls en antirasistisk demonstration, där barn gick med, av nynazister som bland annat knivskar två personer”, skriver tidningen i en ledare som bär rubriken "Det våras för Hitler".

Även den brittiska nyhetsbyrån Reuters vilseleder rejält i sin rapportering.

"Minst två personer knivskars när en antirasistisk demonstration i Stockholm attackerades av högerextremister", skriver Reuters utan att berätta att Bjurströmer Almgren, som alltså stod för knivdåden, är en känd vänsterextremist.

Joel Bjurströmer Almgren häktades på söndagen av Södertörns tingsrätt på sannolika skäl misstänkt för dråpförsök. Han förnekar brott och säger sig ha agerat med stöd av rätten till nödvärn.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Här gör SVT-reportern bort sig inför Trump

Fouad Youcefi, 36, väckte skratt i Vita huset.. "Herr president, om... eh... om... ehm... jag glömde min fråga. Eh..."0 

Mediemyndigheten ska bekämpa "AI-desinformation"

Regeringens nya miljonsatsning.. "Avgörande att människor har förutsättningar att förstå och värdera den information de möter."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0